Mnoho lidí neví, že v elektřině platí i podporu obnovitelných zdrojů. Kolik?

29. 10. 2012 – 0:13 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Mnoho lidí neví, že v elektřině platí i podporu obnovitelných zdrojů. Kolik?
Cenu elektřiny utváří několik položek, které mohou být pro běžného uživatele těžko čitelné. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Více než polovina spotřebitelů (53 procent) neví, že v ceně elektřiny přispívá na podporu obnovitelných zdrojů. Ti, kteří o poplatku vědí, zase nemají zpravidla představu, jak vysoká je to částka, vyplývá to z průzkumu společnosti obchodující s energiemi.

Elektřina by od příštího roku mohla kvůli podpoře obnovitelných zdrojů energie (OZE) zdražit o více než dvě procenta. Vláda Petra Nečase (ODS) na svém středečním jednání schválila návrh nařízení, které o dvě miliardy sníží kompenzace právě na zdražování elektřiny v souvislosti s OZE. Podle průzkumu firmy obchodující s energiemi nesouhlasí se zvyšováním tohoto poplatku přes 80 procent respondentů.

Součástí výzkumu byl i dotaz, zda by spotřebitelé platili poplatek na podporu obnovitelných zdrojů i v případě, že by byl dobrovolný. "V takovém případě by poplatek neplatilo 76 procent dotázaných," říká Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy.

"Z výsledků průzkumu je patrné, že se zákazníkům zvyšování poplatku na obnovitelné zdroje nelíbí. Nárůst tohoto poplatku a dalších regulovaných částí cen elektřiny totiž zřejmě zcela smaže očekávaný pokles cen silové elektřiny, na kterém mohli spotřebitelé vydělat," analyzoval výsledky Písařík.

Podle něj udržování vysoké ceny může být pro zákazníky impulzem, aby začali hledat výhodného dodavatele. "Při dobrém výběru může domácnost stále ušetřit až několik tisíc korun za rok," řekl na závěr Jiří Písařík.

<%Anketa127%> 

Z čeho se skládá cena elektřiny
Neregulovaná část (určuje obchodník s elektřinou)
  • Pevná cena za měsíc
  • Cena silové elektřiny
 Regulovaná část (určuje ERÚ)
  • Poplatek za distribuci
  • Poplatek za systémové služby
  • Příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů
  • Poplatek za činnost zúčtování Operátora trhu s elektřinou
Daně
  • Daň z přidané hodnoty (DPH)
  • Daň z elektřiny

Kolik nás stojí podpora obnovitelných zdrojů?

Z příspěvku na obnovitelné zdroje je dotována „zelená elektřina“ prostřednictvím výkupních cen nebo zelených bonusů. Oproti roku 2009 narostl příspěvek na obnovitelné zdroje více jak trojnásobně, konkrétně na 199 Kč vč. DPH za megawatthodinu odebrané elektřiny.

Nenaleťte na garance pevných cen a výrazné slevy

Společnosti, které nám elektřinu prodávají (tzv. obchodníci s elektřinou), se často předhání v tom, o kolik cenu elektřiny zlevní. Většinou se ale slevy dotknou pouze tzv. silové elektřiny, tedy zhruba poloviny celkové ceny. Cenu elektřiny přitom utváří několik položek, které mohou být pro běžného uživatele těžko čitelné (složení ceny elektřiny v pravém sloupci).

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,320 25,440
USD 23,320 23,500
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články