Mýtné od ledna zdraží o čtvrtinu, poroste i příští rok

- Auto-moto autor: Redakce NašePeníze.cz

Od ledna 2011 se zvýší mýtné na českých silnicích o 25 procent. Návrh, který předložil ministr dopravy Vít Bárta (VV), schválila vláda v úterý.

Ministerstvo dopravy se navíc snaží zvýšením mýtného stimulovat dopravu po kolejích, Foto:ŘSD

Ministerstvo dopravy se navíc snaží zvýšením mýtného stimulovat dopravu po kolejích, Foto:ŘSD , zdroj: NašePeníze.cz

V příštím roce zaplatí kamiony na českých dálnicích v průměru pět korun za jeden kilometr. Bárta po jednání vlády připomenul, že ministerstvo dopravy už má s dopravci uzavřenu dohodu, která počítá s kompenzací ze strany státu ve výši 300 milionů korun. Stát také s dopravci dojednal množstevní slevy z mýtného.

 

TIP: Mýtné zdraží v průběhu následujích dvou let o víc než 50 procent

 

Celkově se má podle ministra dopravy zvýšit příjem mýtného o 1,2 miliardy korun. Letos mýtné vydělá podle odhadů přes 6,5 miliardy.

Ministerstvo dopravy se navíc snaží zvýšením mýtného stimulovat dopravu po kolejích. Bárta v úterý řekl, že se proto od příštího roku sníží tarify za použití tratí nákladním vlakům.

Kabinet Petra Nečase (ODS) také schválil projekt takzvaného plovoucího mýtného na silnici I/11 v Moravskoslezském kraji. Nákladní automobily tak zaplatí více na mýtném, jestliže vyjedou na silnice v době dopravní špičky. Jestliže se systém osvědčí, chce ministerstvo dopravy rozšířit plovoucí mýtné i v dalších místech republiky. "Chceme umožnit lidem v době špiček včas dojet do práce nebo odvézt děti do školy," zdůvodnil návrh Bárta.

-Tomáš Paták,MED

Tagy: dálnice doprava peníze poplatky mýtné