Mýtné vydělalo o 80 milionů korun méně než loni

28. 1. 2009 – 9:38 | Ekonomika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Mýtné vydělalo o 80 milionů korun méně než loni
Mýtné vydělalo o 80 milionů korun méně než loni | zdroj: NašePeníze.cz

Na mýtném se vybralo zhruba o 80 milionů korun méně než loni. Projevilo se zpoplatnění a ČR přestává být přetíženou tranzitní zemí?

Zástupci ministerstva dopravy i společnosti Kapsch, která systém mýtného postavila a provozuje, se shodují na tom, že výnosy z výběru mýtného budou letos kvůli finanční krizi nižší. Výběr mýta se tak letos v lednu dostal na úroveň roku 2007. „Na dynamice výběrů mýta se projevily odstávky továren a především podniků dopravního průmyslu, které mohutně využívají kamionovou dopravu,“ potvrdil LN generální ředitel společnosti Kapsch Karel Feix.

„Odhadujeme, že krize průmyslu se na vybraném mýtném projeví poklesem o 10 až 15 procent proti loňsku,“ dodal Feix. Ministerstvo chce čelit poklesu i výběrem mýtného z další kategorie automobilů. Kromě současných nákladních aut o hmotnosti 12 tun by měla platit všechna auta nad 3,5 tuny, tedy menší nákladní vozy. Výnosy z nich by měly být vyšší než z prodeje dálničních známek, které si majitelé těchto vozidel musejí nyní kupovat, píšou Lidové noviny. LN

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,240 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články