Mýtné zdraží v průběhu následujích dvou let o víc než 50 procent

8. 11. 2010 – 11:33 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Mýtné zdraží v průběhu následujích dvou let o víc než 50 procent
Další zdražení by mělo nastat v roce 2012, a to o dalších 25 procent, | zdroj: NašePeníze.cz

Sazby mýtného na dálnicích, rychlostních komunikacích a silnicích I. třídy mají od počátku příštího roku vzrůst o 25 procent. Na pondělní tiskové konferenci to řekl ministr dopravy Vít Bárta (VV).

Zvýšení se dotkne všech emisních tříd s výjimkou nově vznikající emisní třídy V a vyšší.

 

Psali jsme: Mýtné zdraží od ledna. Kolik si dopravní firmy připlatí?

 

Další zdražení by mělo nastat v roce 2012, a to o dalších 25 procent. Pro emisní třídu V bude možné sazby zvýšit o inflaci. V letech 2013 a 2014 bude opět možné sazby zvýšit o inflaci.

Nová emisní třída Euro V bude pro ekologicky nejšetrnější vozidla a platit pro ni budou současné sazby pro třídu Euro III.

Ministerstvo se dále dohodlo se Sdružením automobilových dopravců ČESMAD na systému kompenzací pro tuzemské dopravce. Mimo jiné půjde o podpory dopravcům v celkové výši 300 milionů korun na tréninkové a další projekty. Od prvního ledna 2012 by mohly existovat i množstevní slevy z mýtného.

Do konce srpna příštího roku by se měly zavést samostatné skupiny pro autobusy, což by mělo zvýhodnit autobusovou přepravu. Zvýšení páteční sazby mýtného se od začátku příštího roku autobusů týkat nebude.

Pro dopravce by také měl od prvního dubna 2011 vzniknout systém, ve kterém by si dopravci mohli on-line zkontrolovat případné nedoplatky a také je elektronickou cestou uhradit.

Ministerstvo dopravy si od zvýšení mýtného slibuje zvýšení příjmů Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) o 1,2 miliardy v příštím roce a o 1,4 miliardy v roce 2012.

K určité slevě však má dojít v pátečních sazbách mýtného, které jsou nyní vyšší, aby v těchto hodinách nebyl tak hustý provoz. Zvýšení zůstane zachováno, ale nikoli o 50 procent jako dosud, ale o 40 procent.

Kompenzační opatření by mohla v určitých bodech narazit na některá protisubvenční opatření Evropské komise, zejména na zákaz podpory tuzemských podniků. "Momentálně počítáme s 300 miliony korun a o tom, jakým konkrétním způsobem budou tyto peníze poskytnuty, zatím jednáme," řekl Martin Sýkora, první náměstek ministra dopravy.

"V debatách o možných kompenzačních mechanismech jsme vycházeli zejména z opatření, která už někde v Evropě fungují, abychom se vyhnuli rozporu s nějakou směrnicí," doplnil Sýkoru generální tajemník Česmadu Martin Špryňar.

Ministr dopravy Vít Bárta uvedl, že jedním z cílů tohoto opatření je posílit konkurenceschopnost železniční nákladní přepravy. Konkrétní opatření, která chce tímto směrem udělat, hodlá ministerstvo představit v brzké době.

-Jií Táborský,Mediafax

K tématu: Autodopravci chtějí snížit daň z nafty i páteční mýtné

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,610 24,710
USD 22,700 22,840
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články