Mýto na silnicích I. třídy by mohlo platit již v letošním roce. Jako trest

- Auto-moto autor: Redakce NašePeníze.cz

Mýto pro kamiony by se na silnicích I. třídy mohlo objevit již v letošním roce, přičemž dodavatelem systému by nutně nemusela být společnost Kapsch. V pondělí o tom informoval týdeník Euro na svých webových stránkách.

Toto zpoplatnění by však mělo spíše sankční charakter vůči dopravcům, kteří objíždějí dálnice po silnicích I. třídy, Foto:SXC

Toto zpoplatnění by však mělo spíše sankční charakter vůči dopravcům, kteří objíždějí dálnice po silnicích I. třídy, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Ministerstvo dopravy podle Eura zvažuje zpoplatnění zhruba 800 kilometrů nejvytíženějších silnic I. třídy, přičemž dodavatelem systému nutně nemusí být společnost Kapsch, která jej provozuje na dálnicích.

Úředníci ministerstva podle Eura oslovili 13 společností, aby vytvořily své návrhy na zpracování mýtného systému. Projekty se údajně týkají 5,5 tisíce kilometrů silnic I., II. i III. třídy.

Náklady na výstavbu takového systému jsou odhadovány kolem 19 miliard korun.

Možnost placení mýta na silnicích I. a II. třídy ministr dopravy Vít Bárta (VV) naznačil již v říjnu loňského roku na jednání hospodářského výboru sněmovny. "Zpoplatnění silnic I. třídy chceme zavést co nejdříve. Už existuje varianta, že by bylo možné jej zavést v polovině příštího roku," řekl tehdy Bárta.

Toto zpoplatnění by však mělo spíše sankční charakter a mělo by vyřešit současnou situaci, kdy se kamiony z dálnic přesunuly na silnice I. třídy, na nichž výrazně komplikují dopravu.

-Jiří Táborský,MED

K tématu:

- Satelitní výběr mýtného může ušetřit státu minimálně 1,2 miliardy

- Dálniční známka pro rok 2011 je v prodeji, jaká je cena?