Mýty a fakta o žárovkách: U LED žárovek brzy klesá svítivost

23. 12. 2011 – 12:18 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Mýty a fakta o žárovkách: U LED žárovek brzy klesá svítivost
V lidech také vyvolává obavu to, že v úsporných a LED žárovkách je jedovatá rtuť, která může člověka při poškození žárovky otrávit, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Zkušeností mnohých z nás s úspornými nebo LED žárovkami jsou rozporuplné. Nejčastější obavou spotřebitelů je, že úsporné a LED žárovky jsou drahé a nevyplatí se za ně utrácet.

Aby Evropská unie snížila emise CO2 a současně zvýšila energetickou účinnost, postupně vyřazuje žárovky s kovovým vláknem. To znamená, že se více začaly používat LED žárovky a jiné úsporky.

V září 2009 se stáhly z oběhu matné žárovky se závitem E27 a čiré s příkonem nad 80 wattů. O rok později přišly na řadu čiré žárovky E27 s příkonem nad 65 wattů a letos zmizely z pultů také čiré žárovky E27, ale s příkonem 45 wattů. Mnozí lidé však byli a jsou proti tomu, aby se tyto žárovky přestaly prodávat. Bojí se, že LED žárovky jsou drahé, spotřebu neušetří a rychle jim klesá svítivost.

TIP: Test: Nahradí úsporné žárovky opravdu kvalitně ty klasické?

Kompaktní úsporné žárovky dokážou oproti klasické žárovce uspořit až 80 % spotřeby, u některých typů LED žárovek je to dokonce až 93 %,“ vysvětluje Robert Hladil z poradensko-prodejního portálu eSvětlo.cz a dodává: „V případě průměrné domácnosti (25 žárovek) dokáže výměna klasických žárovek za žárovky úsporné snížit výdaje na elektřinu až o 580 Kč za měsíc. Návratnost investice do dražšího úsporného světelného zdroje je kolem půl roku.“

Žárovky vypadají jako zanedbatelná položka v rodinném rozpočtu, ale spočítejte si, kolik máte doma lamp, lustrů a jiných svítidel.

Podle interních studií naší společnosti je v průměru v české domácnosti instalováno25 kusů žárovek a každá z nich svítí přibližně 3 hodiny denně,“ říká Jana Ondrová ze společnosti Philips.

Když úsporka praskne, hrozí otrava?

V lidech také vyvolává obavu to, že v úsporných a LED žárovkách je jedovatá rtuť, která může člověka při poškození žárovky otrávit. Když ale střepy od žárovky nebudete olizovat, nic se vám nestane.

LED žárovky neobsahují rtuť žádnou. Kompaktní úsporné žárovky sice rtuťové páry obsahují, ale jedná se o stopové množství, které by člověku ublížilo snad jen v případě, kdyby olizoval střepy rozbité žárovky. Navíc na rozdíl od klasických a halogenových žárovek jsou kompaktní úsporné žárovky a LED žárovky recyklovány, což přispívá i k ochraně přírody,“ vysvětluje Hladil.

Na stromeček úsporky

Pokud holdujete blikajícím světýlkům v oknech a zářícímu stromečku, zvolte raději osvětlení bez wolframového vlákna. Ty totiž mění přijatou elektřinu na teplo a hrozí riziko nejen ohoření vánočního stromečku, ale i popálení. LED žárovky jsou také daleko úspornější než klasické žárovky. Výrobci uvádějí spotřebu kolem 1/10 spotřeby klasické žárovky.

V souvislosti s vánoční výzdobou lze na českém trhu nakoupit různé druhy LED řetězů a pásek, které se vyrábí i v různých barevných variantách. Dnes již není problém, aby tyto zdroje světla svítili rozptýleným světlem (360°) a jsou také zalité ve speciálním lepidle, které zabraňuje jejich poškození,“ dodává Hladil.

-Monika Hrušová | Více zajímavostí ze světa bydlení na Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,430
USD 23,340 23,520
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články