Na české burze RM-SYSTÉM se v uplynulém týdnu dařilo především bankám

16. 3. 2009 – 8:42 | Investice | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Na české burze RM-SYSTÉM se v uplynulém týdnu dařilo především bankám
Foto: sxc.hu | zdroj: NašePeníze.cz

Po delší době pozitivní nálada na akciových trzích probudila i většinu akciových titulů na české burze RM-SYSTÉM. Nejlépe se dařilo finančnímu sektoru v čele s Erste Bank, jejíž akcie přidaly během týdne přes 15%- Investoři v době krize: Nejvíce vydělají akcie ve střední a východní Evropě
- ČEZ s rekordním ziskem, akcie přes to klesají

Co stálo za růstem finančních titulů?

Růst akciových trhů je v první řadě korekcí předešlých silných poklesů. V týdnu burzám pomohlo například prohlášení generálního ředitele, finanční krizí silně postižené, Citigroup. Podle něj se společnosti v prvních dvou měsících roku daří dobře. Toto oznámení bylo živou vodou i dalším finančním titulům a v České republice pomohlo k růstu jak Erste Bank (248 Kč, +15,4% / týden), tak i Komerční bance (1 825 Kč, +13,4% / týden).

České akcie veskrze ignorovaly zpřesněné údaje o negativním vývoji HDP v posledním kvartále roku 2008. Za celý rok české ekonomika vzrostla o 3,1%, nicméně mezičtvrtletně propadla o 0,9%, což bylo více než se dříve očekávalo.

 

Volkswagen přidává v týdnu 6,3%

O krizi v automobilovém průmyslu byly již napsány kilometry analýz. Faktem ale zůstává, že akcie německého Volkswagenu, obchodované na burze RM-SYSTÉM, si drží stále první pozici v žebříčku meziročního zhodnocení mezi tituly obchodované v českých korunách.

I když jejich kurz od začátku roku rovněž silně poklesl, meziročně je stále o 46% vyšší. Za růstem stojí na jedné straně zvyšovaní podílu Porsche ve společnosti v roce 2008 a na straně druhé hospodářské výsledky koncernu, který jako jeden z mála dokázal prozatím v krizi obstát.

Tržby automobilky vzrostly minulý rok o více než 4% na 113,8 mld. EUR, čistý zisk o 13,7% na 4,7 mld. EUR. V roce 2008 Volkswagen prodal 6,27 mil. vozů, což bylo o 80 tis. více než v roce předešlém. Dařilo se značkám Volkswagen, Škoda Auto a Audi. Hůře na tom byla španělská divize, automobilka Seat.

Spolu s výsledky byla oznámena i výše dividendy za uplynulý rok, která byla zvýšena z 1,8 EUR / akcie na 1,93 EUR / akcie, což v přepočtu činí 51 Kč a aktuální dividendový výnos 0,9%. Za poslední týden akcie na burze RM-SYSTÉM vzrostly o 6,3% na 5 708 Kč.

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,600 22,720
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články