Na co má zaměstnanec nárok v letních vedrech? Hlavně na tekutiny!

29. 7. 2010 – 0:02 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Na co má zaměstnanec nárok v letních vedrech? Hlavně na tekutiny!
Polovina zaměstnavatelů podle průzkumu nezajistí lidem v horkých dnech vhodné podmínky, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Takřka polovina českých zaměstnavatelů nedokáže na pracovišti během horkých dnů vytvořit odpovídající podmínky. Vyplývá to z výsledků průzkumu provozovatele pracovních portálů Jobs.cz a Prace.cz společnosti LMC, které zveřejnila v úterý.

Z červencového průzkumu portálu Jobs.cz vyšla najevo nespokojenost zaměstnanců s pracovními podmínkami, které zaměstnavatelé vytvářeli v horkých dnech. Celých 45 procent respondentů tvrdí, že jim firma, kde pracují, nebyla schopna v panujících vedrech zajistit na pracovišti odpovídající podmínky.

 

Může se hodit: Nabídky práce v ČR, Zákoník práce

 

"Bezplatný pitný režim patří u mnoha společností ke standardním benefitům na pracovišti. Jak ale vyplývá z dotazování, existuje bohužel vysoký podíl společností, kde tomu tak doposud není," prohlásila manažerka komunikace společnosti LMC Jana Skalová. Právě LMC portál Jobs.cz provozuje.

Firem, kde jsou zaměstnanci s nastavenými podmínkami letního režimu spokojeni, byla necelá třetina (32 procent). Tito zaměstnanci považují pracovní podmínky v horkých dnech za dobré, firma jim zajišťuje pitný režim i klimatizované prostředí. Zbylých 23 procent respondentů průzkumu Jobs.cz uvedlo, že jsou pro ně připraveny dostatečné podmínky pro fungování v horkých dnech, nicméně si musí nápoje na pracovišti částečně hradit ze svých prostředků.

Zaměstnavatelé však mají podle Skalové důležitou povinnost, kterou je zajistit pro zaměstnance nápoje na pracovištích. "Dle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen zajistit na pracovištích takové pracovní podmínky, které umožňují bezpečný výkon práce, odstraňovat rizikové a namáhavé práce a zřizovat, udržovat a zlepšovat zařízení pro zaměstnance, včetně vzhledu a úpravy pracovišť," řekla Skalová.

 

TIP: Zaměstnavatel musí zajistit dostatečný přísun tekutin nejenom v horkých dnech

 

Povinnost poskytnout pitnou vodu na pracovišti upravuje nařízení vlády z roku 2007. Na jeho základě je zaměstnavatel povinen zajistit pitnou vodu nejen pro účely dodržování pitného režimu, ale také pro případy, kdy se zaměstnanec zraní a je třeba poskytnout první pomoc.

-Filip Sušanka, Mediafax

Kam dál?

- Kolik může zaměstnavatel strhnout z vaší mzdy na dluhy

Zaměstnavatel vám nechce proplatit dovolenou - jaké jsou možnosti

- I zaměstnavatel musí při výpovědi dodržovat pravidla – zaměstnanci by neměli podcenit svá práva

- Jakou práci nesmí zaměstnavatel přidělit, ženám, dětem, nebo mladistvým?

- Šikana na pracovišti - mobbing narůstá, je to důsledek krize?

Kurzy

Kurzovní lístek: 28.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,230 24,350
USD 21,950 22,130
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články