Na co si berou lidé půjčky? Hlavně na placení běžných potřeb

2. 11. 2010 – 20:41 | Půjčky | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Na co si berou lidé půjčky? Hlavně na placení běžných potřeb
U lidí s nejnižším, základním vzděláním se nejčastěji setkáváme s peněžními půjčkami, jimiž jsou hrazeny zpravidla vybavení domácností, dovolené a podobně, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Skoro polovina (46 procent) českých domácností splácí nějaký úvěr, půjčku nebo leasing. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM, jehož výsledky zveřejnila v úterý.

Průzkum ukázal, že úvěry sloužící k rozsáhlejším investicím (hypotéky, finanční leasing) využívají především dobře finančně zajištěné domácnosti. Lidé z domácností hůře situovaných uzavírají častěji spotřebitelské úvěry nebo si berou půjčky, které slouží hlavně ke splácení běžných potřeb nebo vybavení domácností.

 

TIP: Banky dávají úvěry podle vaší adresy, s jakým bydlištěm nemáte šanci?

 

Nejrozšířenější jsou podle STEMu spotřebitelské úvěryy a peněžní půjčky. Aktuálně je splácí 21, respektive 19 procent českých domácností. Přibližně každá sedmá domácnost pak splácí hypoteční úvěr a každá devátá finanční leasing.

Jeden úvěr splácí 31 procent domácností, 15 procent musí splácet dokonce dva či více úvěrů dohromady.

 

TIP: Chcete vědět výši splátky úvěru? Pomůže vám Kalkulačka spotřebního úvěru

 

Celková zatíženost počtem úvěrů v domácnosti však nevypovídá o jejich struktuře, a tedy nepřímo ani o jejich účelu. "Téměř každá třetí špatně zajištěná domácnost je zatížena splácením peněžní půjčky a prakticky stejně velká část těchto ´chudých´ domácností splácí spotřebitelský úvěr. Naproti tomu hypoteční úvěr a finanční leasing jsou formou běžnou především u dobře materiálně zajištěných domácností," vyplývá z průzkumu.

Hypotéky a leasing si podle STEMu berou hlavně podnikatelé, živnostníci, případně obecně zaměstnanci. "Kontrastem k tomu je struktura úvěrů u studentů, důchodců a zvláště nezaměstnaných, u nichž jsou nejčastější půjčky peněz nebo spotřebitelské úvěry," uvádí průzkum.

Finančním poměrům domácností odpovídá i rozložení úvěrů podle nejvyššího dosaženého vzdělání. "Rodiny respondentů s maturitou a zvláště s vysokoškolským vzděláním využívají ty formy úvěrů, které slouží typicky k pokrytí náročnějších investic, především domů či bytů (hypotéky – 20 procent domácností vysokoškoláků). Naopak u lidí s nejnižším, základním vzděláním se nejčastěji setkáváme s peněžními půjčkami (26 procent u vyučených se spotřebitelskými úvěry), jimiž jsou hrazeny zpravidla méně náročné investice, jako je vybavení domácností, dovolené a podobně," uvádí agentura STEM.

-Filip Sušanka,Mediafax

Kam dál?

- Soudy letos vyhlásily už více než 4000 osobních bankrotů

- SOLUS eviduje téměř milion neplatičů, patříte mezi ně?

- Oddlužovací firmy s dluhy nepomohou, spíš je ještě zvýší

- Jak vysokou hypotéku dostanete od banky? Spočítejte si to

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články