Na dálnici D1 budete moct i bez dálničních známek - ale jen někdy

6. 12. 2010 – 18:30 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Na dálnici D1 budete moct i bez dálničních známek - ale jen někdy
Dálnici by mohly využívat auta přesouvající se mezi jednotlivými městskými obvody, Foto:ŘSD | zdroj: NašePeníze.cz

Vjezd aut bez dálničních známek na dálnici D1 v době smogových situací bude v postižených oblastech umožněn od ledna. V pondělí to při návštěvě Ostravy prohlásil ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS).

"Už jsme se dohodli, opatření by mohlo začít platit někdy v průběhu ledna," uvedl Drobil. Opatření se přitom nemá týkat pouze Moravskoslezského kraje.

O možnost bezplatného užívání dálnice D1 v části procházející Ostravou usiluje ostravská municipalita podporovaná krajskými politiky proto, že by se tak ulehčilo městské dopravě, která zhoršuje už tak špatné ovzduší. Dálnici by mohly využívat auta přesouvající se mezi jednotlivými městskými obvody. Ministr dopravy Vít Bárta (VV) byl ale od počátku proti, ministr životního prostředí Pavel Drobil opatření považoval za potřebné, premiér Petr Nečas (ODS) se při své návštěvě Ostravy vyjádřil, že by ho také uvítal. Nakonec se ve vládě podařilo dohodnout kompromis a na dálnici bude možný vjezd bez uhrazené dálniční známky v době vyhlášených smogových situací, konkrétně při stavu regulace.

Drobil v Ostravě odmítl možnost, že by vláda proplácela Ostravě peníze, které bude muset město vynaložit, aby v době smogových regulací zajistilo pro občany přepravu městskou hromadnou dopravu zdarma. Vedení města tak chce při zhoršeném stavu ovzduší motivovat lidi, aby nepoužívali k dopravě po městě automobily. Opatření by měli ostravští zastupitelé schválit v polovině prosince. Primátor Petr Kajnar (ČSSD) v té souvislosti prohlásil, že účet pošle vládě, protože za kvalitu životního prostředí je zodpovědný stát. Podle Drobila ale musí nést zodpovědnost všichni. "Považuji to za populistické gesto. Takový účet městu prostě vrátíme," řekl Drobil.

Podle ministrových slov ještě stále není jasné, co bude obsahem dobrovolných dohod mezi ministerstvem životního prostředí a osmi největšími znečišťovateli v Moravskoslezském kraji, které by se měly zavázat k zásadním opatřením na snížení znečištění nad rámec zákona. Drobil stále předpokládá, že dohody by mohly mít konkrétní podobu do konce letošního roku. Podle něj se sice projevuje tlak politiků i médií a znečišťovatelé si uvědomují, že se budou muset začít chovat zodpovědněji. Drobil je ale přesvědčen, že tento tlak přišel pozdě, o čemž podle něj svědčí mnohdy i zisky firem vyváděné například za hranice, místo aby směřovali do ekologických investic v místě působení.

Ministr avizoval, že se pravděpodobně nebude moci přijet podívat do Ostravy 17. prosince, kdy by se měla na Prokešově náměstí u radnice konat demonstrace za lepší ovzduší s názvem Rouška pro Ostravu. Připravují ji občanské iniciativy z Ostravy a organizují ji prostřednictví různých webových stránek a internetových sociálních sítí. Na 17. prosince je to už druhá demonstrace ohlášená v Moravskoslezském kraji se zaměřením na životní prostředí. Další by se měla konat v Karviné proti plánované stavbě krajské spalovny v tamní lokalitě Barbora.

Drobil přijel do Ostravy předat peníze školám na pobyty dětí v přírodě. Školy je získaly v soutěži vyhlášené k Roku biodiverzity (druhové rozmanitosti), kterou pro Prahu a Ostravu vyhlásilo ministerstvo životního prostředí.

-Ivana Gracková,Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články