Na důchody loni chybělo téměř 30 miliard korun, letos bude hůř

- Domácí autor: Redakce NašePeníze.cz

Rozdíl mezi vybraným pojistným na důchodové pojištění a vyplacenými důchody byl v loňském roce mínus 29,3 miliardy korun. V pondělí o tom informoval mluvčí České správy sociálního zabezpečení Pavel Gejdoš.

Demografie jasně ukazuje, že počet penzistů bude dlouhodbě růst v poměru k ekonomicky aktivním lidem, Foto: SXC

Demografie jasně ukazuje, že počet penzistů bude dlouhodbě růst v poměru k ekonomicky aktivním lidem, Foto: SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Celkem Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vybrala na důchodovém pojištění 308,5 miliardy korun. Na důchodech včetně invalidních vyplatila 337,8 miliardy.

Rozdíl je o 1,2 miliardy přijatelnější, než byl v roce 2009. Tehdy deficit dosáhl částky 30,5 miliardy korun. V roce 2008 činil deficit šest miliard korun.

 

TIP: Stát loni vyplácel důchod dvěma a čtvrt milionu lidí. Jak vysoké byly

 

Na sociálním pojištění bez příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, tj. důchodové pojištění a nemocenské pojištění, ČSSZ loni vybrala 332,6 miliardy korun. Na důchodech a nemocenské se loni celkem vyplatilo 360,6 miliardy korun. Rozdíl byl rovných 28 miliard korun.

 

Spočítejte si svůj: Starobní důchod , Penzijní připojištění

 

Na sociálním pojištění včetně příspěvku na státní politiku zaměstnanosti se vybralo 346,1 miliardy korun.

Demografie jasně ukazuje, že počet penzistů bude spíše dlouhodbě růst v poměru k ekonomicky aktivním lidem. Předpokládá se, že vybraná částka na důchody se tedy bude spíše snižovat a stát si tak bude muset více půjčovat aby pokryl finanční nároky vyplývající z rostoucího počtu penzistů.

-MED/NašePeníze.cz

Kam dál?

- V Česku pracuje 238 tisíc lidí pobírajících zároveň důchod

- Důchodcům se vyplatí pracovat, radí ČSSZ

- Jak jít do důchodu dříve?

- Chceme důchodovou reformu žádají lidé, jaká je vaše představa?

Tagy: důchody ekonomika peníze finance