Na kolik vás vyjde letošní zimní dovolená?

20. 11. 2012 – 21:09 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Na kolik vás vyjde letošní zimní dovolená?
Lyžování je cenově náročný sport i když je provozován jen rekreačně, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Na horách pozvolna padá první sníh a řada z nás přemýšlí, kam se letos vydat na zimní dovolenou. Každý plánovaný výlet by měl začít pečlivou přípravou. K tomu vám přinášíme následující patero rad, aby vás silný vítr překvapil jen na hřebenech hor a ne v peněžence.

1. Výběr zimní dovolené

Zhruba třetina Čechů je zvyklá si v zimě zaplatit několik dní pobytu na horách, v lázních nebo u moře. Vyplývá to z nedávného průzkumu Ery. Pokud se také rozhodnete pro objednání zájezdu online, pak si dejte pozor, aby cena zájezdu byla konečná. Poslední místa v zájezdu bývají i v nabídkách last minute, kde můžete sehnat dovolenou s poměrně výraznou slevou.

Rada navíc: Při cestování s cestovní kanceláří sice můžete využít komfortu zajištěné dopravy a předem zakoupených skipasů, ale musíte počítat s tím, že za ubytování zaplatíte zhruba o 30 % víc.

2. Lyžařské areály

Pokud se rozhodujete, zda pojedete na dovolenou v Čechách, nebo se vydáte do ciziny, zvažte nejprve svoji aktuální finanční situaci a také to, zda do hor chcete jezdit častěji a za míň peněz, nebo raději zvolíte jednorázovou několikadenní dovolenou. Lyžařské areály v zahraničí sice nabízejí delší trasy pro sjezdové lyžování a stabilní množství sněhu, ale cena skipasů bývá mnohdy dvojnásobná (celý den Harrachov – 590 korun, Zillertal Skiarena – 44,5 Eur v přepočtu zhruba 1 125 korun). Za vyšší náklady v rámci cestování za hranice navyšuje také doprava a ubytování. Do zahraničí letos plánuje vyjet zhruba každý desátý Čech. Pokud se rozhodnete pro tuzemská zimní horská střediska, neprohloupíte.

Díky umělému zasněžování a zvyšující se kvalitě služeb nabízejí ideální lyžařské podmínky. Mezi nejpopulárnější patří Krkonoše, které se snaží po vzoru zahraničních středisek propojovat jednotlivé areály. „Příkladem může být spojení Skiareálu Pec pod Sněžkou se sousedními sjezdovkami na Černé Hoře, v Černém Dole a Velké Úpě. To je celkem 33 kilometrů sjezdovek, 6 lanovek a 30 vleků, na kterých můžete lyžovat bez omezení na jeden Skipas,“ říká Jiří Bis, tajemník Komise pro strategii horských středisek ČSTV.

Rada navíc: Pokud netrváte na hotelovém komfortu a vystačíte si se skromnějším ubytováním, poohlédněte se po horských chatách nebo boudách, kam můžete za drobný příplatek vzít i svého psa. A pokud nemáte peníze nazbyt, pak se poptejte přátel, zda neznají někoho, kdo by vám nabídl přenocování ve „svém“.

3. Příprava vybavení

Dovolená na horách ale kromě nutné platby za dopravu, ubytování a případnou permanentku na sjezdovku představuje i zvýšenou investici do sportovního vybavení. Proto je třeba, abyste s těmito výdaji dopředu počítali. Je lepší výbavu na hory koupit, nebo si ji půjčit? Polovina Čechů má jasno – půjčit v místě bydliště. Přímo v blízkosti lyžařského areálu využívá půjčovnu už jen pětina dotazovaných. „U malých dětí je to pochopitelné, protože rychle odrostou původnímu lyžařskému vybavení a téměř každou novou sezónu je třeba vše vyměnit. Kupovat pokaždé věci nové může být pro rodiče finančně náročné,“ vysvětluje výkonný ředitel řízení segmentů Poštovní spořitelny Aleš Pospíšil.

Zhruba polovina respondentů přesto svým dětem novou výbavu pravidelně kupuje nebo dostává od známých s odrostlejšími dětmi. Neměli byste zapomínat ani na ochrannou helmu při lyžování, která se pomalu stává nezbytnou součástí každého zodpovědného lyžaře, v některých místem je už její nošení povinné. Koupě zimního oblečení se nejvíc vyplatí při sezónních výprodejích, kde se slevy mohou vyšplhat až na 50 – 60 %.

Rada navíc: Na kvalitním nepromokavém oblečení se šetřit nevyplatí. Oblečte se tak, abyste na sobě měli několik druhů materiálů a vrstev, které můžete postupně odkládat a znovu oblékat. Pokud máte v úmyslu pohybovat se i ve volném terénu, pak určitě nezapomeňte na nouzové vybavení (lavinový vyhledávací přístroj, lopatu a sondu).

4. Útrata na dovolené

Pro 20 % Čechů nepředstavuje pobyt na horách tak vysoký výdaj, aby ho museli plánovat dopředu. Většina si svou zimní dovolenou zaplatí z vlastních úspor a jen 3 % z nich si na ni půjčují od banky. Za horský pobyt v penzionu nebo hotelu pro dvoučlennou rodinu lidé nejčastěji utrácí do 10 tisíc korun. Za jeden den rodina v průměru za jídlo a skipasy utratí 1 413 korun.

„Ukázalo se, že na horách stále převládá platba v hotovosti. Důvod je jasný – nedostatečná síť platebních terminálů. Nákup skipasů v zimním středisku sice není problém zaplatit kartou, ale koupit si párek v rohlíku v malém stánku přímo u sjezdovky a použít k jeho platbě kartu, je ještě ojedinělé. To se ale výhledově s příchodem bezkontaktních karet postupně změní,“ doplňuje Aleš Pospíšil.

Pokud sjezdovému lyžování příliš neholdujete, nebo chcete na horách vyzkoušet i jiné druhy sportů např. běžky, sáně, bruslení, skialpinismus nebo turistiku, pak je pro vás výhodnější koupě bodové permanentky. Za každou jízdu zaplatíte zvlášť a je jen na vás, kdy ji projezdíte. Pro aktivní lyžaře je nejvýhodnější týdenní skipas. Musíte však dobře zvážit, zda budete mít po celou dobu pobytu možnost permanentku využít.

Rada navíc: Podívejte se na webové stránky skiareálů, které kromě lyžování nabízejí celou řadu tipů na zajímavé aktivity i mimo sjezdovky nebo bílé stopy.

5. Pojištění je nezbytností

Pokud se chystáte vydat na hory, pak byste se měli připojistit proti úrazu pokud jej nemáte. Tuto možnost v současnosti využívá méně než polovina lyžařů. Přitom právě toto pojištění vám zajistí finanční náhradu za trvalé následky nebo dobu léčení úrazu. „Ideální pojistka pro lyžování zahrnuje především pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti za způsobené škody.

"Mnoho lidí vlastně ani netuší, jak jsou ochráněni pojištěním, které mají. Správně nastavené pojištění by mělo krýt případně vypadlé příjmy po dobu léčení formou denního odškodného, případně u těžších úrazů by mělo pojištění zajist dlouhodobě, nebo trvale vypadlé, či snížené příjmy" říká Martin Slapnička, šéfredaktor finančního serveru a odborník na finanční produkty z AWD ČR a dodává "mnoho lidí podceňuje i pojištění dětí. Přitom pokud dítě utrpí vážný úraz, musí se mu věnovat některý z rodičů a tím přichází o své příjmy. Zvláště u vážných trvalých následků."

Při výjezdu do zahraničí lidé bohužel spoléhají většinou jen na evropskou kartičku pojištěnce, která však nezahrnuje úhradu veškerých nákladů,“ upozorňuje Aleš Pospíšil. Částka za spoluúčast se v každé zemi liší.

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články