Na mýtném stát v červenci vybral 538 milionů korun

17. 8. 2010 – 21:03 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Na mýtném stát v červenci vybral 538 milionů korun
Na červencovém nárůstu výběru mýtného se podíleli hlavně zahraniční dopravci, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Česká republika na mýtném v červenci vybrala 538 milionů korun, což je o 64,5 milionu korun více, než za stejný měsíc před rokem. V úterý o tom informovalo sdružení českých autodopravců Česmad Bohemia.

"Výsledky výběru mýtného za sedmý měsíc letošního roku výrazně zaostaly za slibnými přírůstky v posledních měsících. Celková suma mírně sice i s přispěním vozidel nad 3,5 tuny překonala loňský výsledek o 64,5 milionu korun, ale o zhruba 500 tisíc korun zůstala pod rekordním červencem 2008, kdy se navíc od vozidel do 12 tun mýtné nevybíralo. Podíváme-li se proto pouze na vozidla nad 12 tun, pak srovnání s loňským rokem už tak slavné není. Letošních 481 milionů korun je pouze o 1,6 procenta více než loni. Z posledních měsíců už jsme byli zvyklí na sedmiprocentní nárůsty," komentoval aktuální čísla ředitel divize služeb sdružení Česmad Bohemia Vojtěch Hromíř.


TIP: Dálniční známky pro osobní auta asi nezdraží, kamiony si ale připlatí

 

Na červencovém nárůstu výběru mýtného se podíleli hlavně zahraniční dopravci (meziroční nárůst o 5,2 procenta), zatímco čeští provozovatelé vozidel zaznamenali pokles o 1,1 procenta.

Autodopravci však z červencové statistiky nechtějí dělat předčasné závěry. "Červenec je poněkud specifický měsíc. Začíná doba dovolených, navíc státní svátky slovanských věrozvěstů a upálení mistra Jana Husa letos vyšly na pondělí a úterý, zatímco v předchozích dvou letech se vždy jeden z nich trefil do víkendového provozu. Proto si na další srovnání musíme počkat do dalších měsíců," řekl Hromíř.

Od začátku roku už stát na mýtném vybral 3,669 miliardy korun, což je meziročně o více než půl miliardy více (v prvních sedmi měsících roku 2009 to bylo 3,147 miliardy korun). Rekordního sedmiměsíčního výběru z roku 2008, kdy dopravci na mýtném od ledna do července zaplatili 3,68 miliardy korun, však letošní rok nedosahuje.

-Filip Sušanka, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,340
USD 23,310 23,410
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články