Na sanitku si nově počkáme až dvacet minut

12. 7. 2011 – 20:04 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Na sanitku si nově počkáme až dvacet minut
Pomoc nemusí záchranáři poskytnout podle zákona ani v případě, že pro její zvládnutí nebyli vyškoleni nebo vybaveni, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Poslanci v úterý poslali do druhého čtení vládní návrh zákona o zdravotnické záchranné službě, který upravuje fungování sanitek. Na ty by se nově podle zákona mohlo namísto současných patnácti čekat až dvacet minut.

"Analýza dostupnosti zdravotnické záchranné služby provedená v roce 2008 prokázala, že dojezdovou dobu do 15 minut nebylo možné z objektivních důvodů dodržet přibližně u 1970 obcí, tj. zhruba u 1 300 000 obyvatel, v případě dojezdové doby do 20 minut by ji nebylo možné z objektivních důvodů dodržet pouze v případě 439 obcí, tj. asi u 211 000 obyvatel," uvádí důvodová zpráva zákona, který připravilo ministerstvo zdravotnictví.

"Vládní návrh zákona není zákonem politickým, ale zákonem odborným a věcným," myslí si zpravodaj pro první čtení, poslanec Jiří Štětina (VV).

Předlohu zkritizoval stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath. Soudí, že prodloužení dojezdové doby z 15 na 20 minut zapříčiní smrt mnoha lidí. "Zřejmě bude mít radost pan ministr Kalousek, protože stoupne procento úmrtí. A státní pokladna ušetří na zdravotní péči i důchodech," řekl.

Předkladatelé však tvrdí, že zákon reaguje na reálný stav, neznamená zhoršení dostupnosti zdravotní péče.

"Jsou-li odlehlá místa, jakože jsou, tak lze použít ustanovení: patnáct minut, pokud to technické podmínky umožňují," myslí si Rath. S prodloužením dojezdové doby prý zásadně nesouhlasí.

S návrhem nesouhlasí ani KSČM. "Pět minut rozhoduje o prognóze pacienta. V mnoha regionech to znamená vybudovat další základny záchranné služby, ale cena lidského života je vyšší," řekla komunistická poslankyně Soňa Marková.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) však odvětil. "Uvědomte si, že pro 90 procent obyvatel je dojezdová dostupnost patnáct minut, ale to znamená, že pro jeden milion není." Uvedl, že tam, kde to bude možné, bude i nadále jezdit záchranka rychlostí pod dvacet minut. (Čtěte také: Pane ministře chápou lidé zdravotnickou reformu?).

Zákon také upravuje práva a povinnosti záchranářů. Těm předloha umožní vstupovat do cizích objektů a požadovat od občanů pomoc. Pokud by při poskytování pomoci byl ohrožen život či zdraví záchranářů, zákon jim dovolí ji neposkytnout.

Pomoc nemusí záchranáři poskytnout podle zákona ani v případě, že pro její zvládnutí nebyli vyškoleni nebo vybaveni vhodnými technickými či osobními ochrannými prostředky.

Předloha rovněž určuje financování záchranné služby. Ta je hrazená z veřejného zdravotního pojištění, pokud se jedná o hrazené zdravotní služby, ze státního rozpočtu se záchrankám platí služby související s krizovou situací a provoz letadel pro zdravotnickou záchrannou službu. Ostatní náklady hradí kraje.

"Z mého logického uvažování bych předpokládal, že právě záchrannou službu, která zachraňuje životy, pokryje zdravotní pojištění. To si lidé platí právě proto, aby o ně bylo postaráno," reagoval na ustanovení Rath.

Poslanci návrh zákona přikázali ve zkrácené lhůtě čtyřiceti dnů k projednání sněmovnímu výboru pro zdravotnictví.

Může vás zajímat:

- Heger: Lidé si nebudou muset kvůli zdravotnické reformě brát hypotéky

- Nové léky se na český trh dostávají až s tříletým zpožděním

- Co se změní ve zdravotnictví a za co budeme platit?

-Karolina Brožová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 29.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,210 24,330
USD 22,060 22,240
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články