Na úřady se možná nedovoláte, ani nepošlete email

7. 6. 2011 – 7:32 | Věda a technika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Na úřady se možná nedovoláte, ani nepošlete email
Dosavadní smlouvy jakékoliv prodloužení vylučovaly, foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Úředníkům v celé republice teoreticky hrozí, že si ze dne na den nevyřídí jediný telefonát nebo e-mail. Antimonopolní úřad totiž aktuálně rozhoduje o osudu miliardových smluv na kompletní komunikační a datové služby veřejné správy, píše v úterním vydání deník Právo.

Smlouvy na jaře uzavřelo ministerstvo vnitra, a to doslova na hraně zákona. Resort tak dlouho otálel s vypsáním nového tendru na rámcové smlouvy na služby Komunikační infrastruktury veřejné správy (KIVS), až musel situaci hasit dočasným prodloužením dosavadních kontraktů, které končily na konci března. Jenže v tom je háček, dosavadní smlouvy totiž jakékoliv prodloužení vylučovaly, popisuje Právo.

Podepsat rámcové smlouvy je pro jednotlivé operátory klíčové, právě mezi vítězi takového tendru pak totiž mohou jednotlivé úřady vybírat dodavatele pro své služby v rámci tzv. prováděcích smluv. Podle stínového ministra vnitra za ČSSD Jeronýma Tejce stojí za současnou situací podřízení předchozího šéfa resortu Radka Johna (VV).

Zákonnost postupu ministerstva by měl posoudit antimonopolní úřad. Na ten se obrátila firma Dial Telecom, která se do tendru na rámcové smlouvy přihlásila. Šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj Právu potvrdil, že se jeho podřízení sporným postupem ministerstva vnitra zabývají. Úřad přitom může udělit ministerstvu pokutu, ale má také možnost platnost uzavřených smluv zrušit a přikázat vnitru vypsání nové soutěže. Pokud námitkám Dial Telecomu antimonopolní úřad vyhoví, je společnost připravená podle svého obchodního ředitele Tomáše Strašáka podat v této souvislosti trestní oznámení.

„Fakticky se nekonala žádná soutěž a s velkou pravděpodobností došlo k trestnému činu pletichy při veřejné soutěži,“ řekl Právu Tejc s tím, že ČSSD kvůli tomu zváží svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny.

-Zdenek Michora | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články