Nábory do ČSSD za drogy? Policie vyšetřuje další skandál

7. 9. 2010 – 8:36 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nábory do ČSSD za drogy? Policie vyšetřuje další skandál
zdroj: NašePeníze.cz

Policie v Ústeckém kraji vyšetřuje případ, kdy lidé ochotní vstoupit do ČSSD dostali přislíbenu jako odměnu dávku drogy. V úterý to uvedl online deník Aktuálně.cz.

Kauzu rozpoutali na Litoměřicku tamní členové ČSSD, kteří předstírali, že mají o vstup do strany zájem a sjednali si schůzku s "náborářem". Během ní přišla nabídka, že za každého nového člena lze vyinkasovat gram marihuany, uvedl online deník. Průběh schůzky přitom zachytili na zvukový záznam MP 3 přehrávače a tajně zdálky svoji akci nafotili. Tyto materiály pak předali policistům.

Redakce Aktuálně.cz má k dispozici nahrávku, snímky dotyčného náboráře, které byly předány policii, i záznam výpovědi jednoho z mužů na policii. Policie autenticitu dokumentů potvrdila. "Takové oznámení litoměřická policie přijala. Momentálně je případ ve stádiu prověřování," řekla Aktuálně.cz mluvčí litoměřické policie Alena Romová.

 

Psali jsme: Brigády pro studenty jsou i předvolební nábory politických stran

 

Jeden ze straníků ve výpovědi řekl policistům, že to je reakce na praktiky v litoměřické organizaci ČSSD. Několik uchazečů o členství už totiž v minulých měsících či letech přiznalo, že byli do sociální demokracie lákáni za peníze, ale také za účast na rautech či za projížďku limuzínou.

"Začátkem července 2010 jsme prováděli nábor nových mladých členů a dozvěděli jsme se od některých, že jistý člen místní organizace ČSSD v Litoměřicích nabízí za členství drogy, konkrétně gram marihuany," říká podle Aktuálně.cz sociální demokrat ve výpovědi.

V rozhovoru zachyceném na zvukovém záznamu, který muži z jednání s "náborářem" pořídili, pak skutečně jako odměna droga padne. Místo peněz je slíbeno deset gramů marihuany za deset nových sociálnědemokratických duší. "Dám vám to zítra, až vás odhlasujeme za členy," říká hlas ze záznamu.

Záznam trvá zhruba devět minut. Na pozadí rozhovoru je slyšet křik ptáků, což koresponduje i s fotografiemi poskytnutými policii. Je na nich zachycena skupinka asi deseti mladíků, sedících v kroužku v parku, uvedl server Aktuálně.cz. V policejním záznamu pak je místo upřesněno - svědek říká, že jde o Jiráskovy sady v Litoměřicích a že se schůzka odehrála kolem 10. července.

"Náborář", který o sobě také říká, že je členem ČSSD, hovoří nejen o směně drogy za člena, ale i o poměrech v litoměřické sociální demokracii. Komentuje například nepovedený hromadný nábor z června letošního roku a nabádá případné uchazeče, aby skutečně na schůzi ČSSD přišli.

Účelové nabírání členů souvisí s bojem o moc mezi jednotlivými skupinami uvnitř strany. Ta, která má podporu více členů, má větší šanci prosadit své zájmy při hlasování.

-Václav Kozák, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články