Naftový motor v autě prodraží povinné ručení až o polovinu

26. 1. 2012 – 20:06 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Naftový motor v autě prodraží povinné ručení až o polovinu
Za cenu dieselu lze mít automobil s mnohem výkonnějším benzinovým motorem, přesto za povinné ručení zaplatit o deset procent méně, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Pojistné za povinné ručení u vozidla s naftovým motorem je téměř o polovinu (46 procent) vyšší než u vozu poháněného benzinem. Ukázaly to modelové kalkulace jednoho z internetových portálů, který porovnává aktuální nabídky tuzemských pojišťoven.

Majitel vozu Škoda Fabia s naftovým motorem žijící ve velkém městě zaplatí ročně za povinné ručení 1734 korun. Naproti tomu majitele stejného vozu s benzinovým motorem obdobného výkonu bude povinné ručení stát 1187 korun. Naftový agregát tak v případě tohoto automobilu prodraží povinné ručení o 46 procent. Ještě výraznější je tento rozdíl v případě aut se staršími diesely s vyšším objemem válců. Povinné ručení zde ve srovnání s benzinovou Fabií stejného výkonu může být až o 94 procent dražší.

Pohonné hmoty mají v dalších dnech zlevňovat. Jak moc?

"V případě povinného ručení berou pojišťovny při kalkulaci pojistného v úvahu hlavně objem motoru. Povinné ručení je proto pro naftové motory často o desítky procent dražší. Už nyní však některé pojišťovny začínají v souvislosti s povinným ručením vyhodnocovat riziko potenciální nehody podle výkonu motoru uvedeného v technickém průkazu. Je to dáno vývojem stále výkonnějších motorů s nízkým objemem válců. Vozy s moderními nízkoobjemovými motory bývají daleko silnější než auta se staršími diesely, a pojišťovny se tomuto trendu proto musí přizpůsobit," poznamenal Pavel Ronovský, ředitel nezávislého portálu, který porovnává nabídky všech pojišťoven na českém trhu.

Vezme-li se v úvahu benzinový a naftový automobil za přibližně stejnou cenu, rozdíly v povinném ručení už nejsou tak výrazné. I v tomto případě však hovoří ve prospěch zážehového motoru. Za cenu dieselu lze mít automobil s mnohem výkonnějším benzinovým motorem, přesto za povinné ručení zaplatit o deset procent méně. Například majitel naftové Škody Octavia s motorem o výkonu 77 kW zaplatí za povinné ručení ve větším městě 1734 korun, vlastník cenově srovnatelného benzínového modelu o výkonu 90 kW bude mít tutéž pojistku za 1561 korun.

<%Anketa14%>

"Dražší povinné ručení je důležité vzít v úvahu při kalkulaci rentability provozu auta s naftovým motorem. Zvlášť v období, kdy cena nafty už překonala cenu benzinu. Cenově srovnatelný model auta s benzinovým motorem je výkonnější a jeho povinné ručení je levnější," podotkl Roman Sznapka, produktový manažer internetového porovnávače ČeskéPojištění.cz. "Cena povinného ručení však nemusí být rozhodující. Vždy je dobré vzít v úvahu i další služby, které pojišťovna spolu s ním nabízí," dodal Sznapka, podle kterého by měli klienti věnovat velkou pozornost také kvalitě a rozsahu asistenčních služeb.

-Filip Sušanka | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 19.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,380
USD 23,640 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články