Nájemníci by si měli mít možnost přívést i příbuzné, pronajímatelé se děsí

28. 4. 2015 – 17:31 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nájemníci by si měli mít možnost přívést i příbuzné, pronajímatelé se děsí
Nový nájemník by si měl smět opět bez souhlasu majitele přivést i osoby blízké, které díky němu také získají trvalý pobyt v daném bytě. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Doslova jen pár dní poté, co Ministerstvo vnitra zveřejnilo na svých webových stránkách návrh nového zákona o evidenci obyvatel a rodných čísel se zvedla vlna dotazů od majitelů domů a bytů.

Ti by měli mít nově povinnost umožnit nájemcům či podnájemcům nahlášení trvalého pobytu ve svých nemovitostech, které pronajímají. A nový nájemník by si pak směl opět bez souhlasu majitele přivést i osoby blízké, které díky němu také získají trvalý pobyt v daném bytě.

Za poslední týden je to doslova lavina dotazů na toto téma“ říká Kateřina Procházková z portálu pravnigramotnost.cz, který se specializuje na problematiku společenství vlastníků a bytových družstev. „Majitelům nemovitostí se především nelíbí, že by se do jejich bytu díky tomuto zákonu mohli do jejich bytu k trvalému pobytu hlásit jako osoby blízké i lidé, kteří jsou například v exekucích. Bojí se o vybavení bytu, které je v jejich vlastnictví a nevědí, jak aktivně předejít dalším případným problémům s nájemníky. Z dotazů vyplývá, že jim je proti mysli, když nebudou moci sami rozhodovat, kdo v jejich bytě může a nemůže být hlášený.“

Jen 15 dní na přihlášení

Návrh zákona počítá s lhůtou 15ti dní, během které by se měl občan po přestěhování nahlásit na úřadě. Kdo by měl doklady v nepořádku, hrozila by mu pokuta až 15 tisíc korun.

Jestliže bude zákon schválen v této podobě, bude muset na úřad především na 375 tisíc lidí, kteří jsou v současné době hlášeni na radnici. Ale cestě na úřad se nevyhnou ani ti, kdo nastoupí na vysokou školu a budou se zde zdržovat na kolejích, tato povinnost nemine ani chataře, kteří přes léto – tzn. déle než tři měsíce – pobývají na svých chatách a chalupách, v léčebnách, na ubytovnách zaměstnavatele a podobně. Ti všichni by si kromě svého trvalého pobytu museli nahlásit ještě přechodné pobyt v místě, kde se skutečně zdržují.

Pronajímatelé se bojí, že nájemníky nebude možné vystěhovat

Vedle problémů s exekucemi je další častý dotaz majitelů bytů na způsob, jak se i formálně zbaví neplatícího nebo jinak problémového nájemníka v případě, že tento zákon bude v navrhované podobě schválen. Obávají se situace, kdy se nájemníci budou odvolávat na své trvalé bydliště v daném bytě a jejich vystěhování v případě, že budou byt devastovat nebo nebudou hradit nájemné, bude zase o něco komplikovanější.

Naši advokáti doporučují všem majitelům bytů, kteří se v souvislosti s připravovaným zákonem obávají o osud svého majetku a dalších případných komplikací, aby svá práva výrazněji zakotvili v nájemních či podnájemních smlouvách. Konkrétně navrhují do smluv vložit pasáž, která by trvalý pobyt umožňovala pouze po dobu trvání této smlouvy.“ Konstatuje Procházková, která dodává, že advokáti se na základě praktických zkušeností obávají především smluv stažených z internetu, které majitelé bytu v současnosti příliš nechrání.

Kurzy

Kurzovní lístek: 29.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,220 25,300
USD 23,390 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články