Nález Ústavního soudu sníží penze většině budoucích důchodců

30. 11. 2010 – 21:31 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nález Ústavního soudu sníží penze většině budoucích důchodců
Řešení bude mít negativní dopady také na státní rozpočet, v roce 2012 přinese ztrátu ve výši 11,4 miliardy korun, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Nález Ústavního soudu (ÚS), který zrušil od září příštího roku druhou redukční hranici pro výpočet důchodu, by mohl vést ke snížení penze u 84 procent budoucích důchodců.

Vyplývá to z návrhu řešení judikátu ÚS, které ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) v úterý představilo.

Výše vypočteného důchodu má zůstat stabilní jen u nejnižších příjmových skupin, tj. lidí s příjmem do 12 500 korun má zůstat stejný jako dosud.

 

<%Anketa124%>

 

Náhradový poměr (penze ku měsíční hrubé mzdě) má naopak vzrůst u skupiny obyvatel s příjmy nad 36 000 ze současných 29 procent na 33 procent. To v přepočtu na peníze znamená zvýšení průměrného důchodu v této skupině z 13 990 korun na 14 915 korun. Pro jedince s příjmem 84 tisíc korun měsíčně, což je situace, kterou posuzoval ÚS, vzroste náhradový poměr z 19 na 25 procent na celkových 18 319 korun. Je to dáno kombinací růstu náhradového poměru a snížení vyměřovacího základu.

 

Psali jsme k tématu: Ústavní soud změnil výpočet důchodů v Česku, to se tvrdě dotkne státního rozpočtu

 

Ostatní příjmové skupiny si však podle návrhu pohorší o dvě až šest procent náhradového poměru.

 

Spočítejte si:
- Starobní důchod od státu (podle současných pravidel)
- Kolik si naspoříte na stáří:
Penzijní připojištění

 

MPSV dále navrhuje snížení stropu na sociální pojištění ze současného šestinásobku průměrné mzdy (PM) na trojnásobek a zároveň posun druhé redukční hranice rovněž na úroveň trojnásobku PM.

Zápočet osobního vyměřovacího základu pro lidi mezi první a druhou redukční hranicí má klesnout na 23 procent ze současných 30 procent. Zápočet nad druhou redukční hranici však ze současných deseti procent klesne na nulu, protože tento výdaj bude díky posunu redukční hranice a snížení stropu vázán na maximální výši odvedeného pojistného.

 

Na rozhodnutí doplatí i státní rozpočet

 

Řešení však bude mít negativní dopady na státní rozpočet, protože snížení maximálního vyměřovacího základu v kombinaci s úpravou vzorce pro výpočet důchodů podle predikce v roce 2012 přinese ztrátu ve výši 11,4 miliardy korun. V letech následujících se tato ztráta bude pohybovat v rozmezí 10 až 12 miliard korun.

 

Do důchodu půjdou lidé později

 

Jako opatření, které by tento trend mělo zmírnit, MPSV navrhuje urychlení tempa zvyšování věku odchodu do důchodu. U žen o šest měsíců (ze současných čtyř měsíců) za rok. U mužů zůstane tempo zvyšování důchodového věku stejné, tj. o dva měsíce za rok.

MPSV chce vládě předložit návrh tohoto zákona nejpozději do 15. ledna příštího roku tak, aby mohl zákon po absolvování všech částí legislativního procesu začít platit od 30. června roku 2011.

-Jiří Táborský,Mediafax

Kam dál?

- Důchody příští rok projdou několika změnami, jaké budou?

- Jak vysoký je skutečně český důchod?

- Ústavní soud: Penzijní reforma? Bude!

- Všechny důchody se od 1. ledna 2011 zvýší. Jak poroste ten váš?

Kurzy

Kurzovní lístek: 4.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,300 24,440
USD 22,380 22,560
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články