Nároky na energetické štítky a měřáky tepla nebudou tak přísné

13. 4. 2015 – 20:24 | Bydlení | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nároky na energetické štítky a měřáky tepla nebudou tak přísné
Nově se na doporučení senátorů v zákoně zmírní požadavek na plošnou instalaci měřidel a indikátorů spotřeby tepla. Nakonec se tedy měřáky nebudou muset instalovat tam, kde se to nevyplatí. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Začátkem letošního roku vznikla povinnost instalovat do domácností měřidla spotřeby tepla. Hrozilo se i kontrolami a postihy. Nakonec to nebude tak horké. Instalovat měřáky tepla ani povinnost mít pro budovy energetický průkaz náročnosti, nebude plošné.

Rozdělování nákladů na topení se od nového roku změnilo. Už neplatí vypočítávání nákladů na teplo podle plochy bytu, ale každá domácnost by měla mít svých topných zařízení na měření spotřeby tepla.

Zkušenosti ukazují, že v bytech klesá spotřeba v průměru o deset až dvacet procent. Jakmile lidé vědí, že se jejich výdaje více počítají podle skutečné spotřeby, začnou šetřit,“ řekl před koncem roku Daniel Nový, obchodní ředitel společnosti Ista, která patří v Evropě k největším hráčům na trhu s rozúčtováním nákladů na teplo a sama měřicí přístroje vyrábí. Nová povinnost se v České republice zavedla kvůli úsporám Evropské unie.   

Nově se však na doporučení senátorů v zákoně zmírní požadavek na plošnou instalaci měřidel a indikátorů spotřeby tepla. Nakonec se tedy měřáky nebudou muset instalovat tam, kde se to nevyplatí. Instalace bude muset být umožněna jen na základě výzvy vlastníka budovy nebo společenství vlastníků.

Rozpočítávání nákladů na teplo dle spotřeby vítá každý vlastník či nájemce bytu, neboť se projeví skutečná spotřeba z části v konečném vyúčtování a pravděpodobně bude mít dlouhodobě pozitivní dopady na úspory energií. Na druhou stranu ne všechny typy topidel jsou technicky možné správně měřit, tedy odstoupení od plošného nařízení je na místě a omezení povinnosti pouze u nemovitostí, kde je měření proveditelné a ekonomicky efektivní, je na místě,“ řekl pro Hypoindex.cz Daniel Kotula, spolumajitel RE/MAX Center.

Evropské komisi možná bude co vysvětlovat

Ministerstvo průmyslu si chce nechat zpracovat analýzu, která by měla zjistit, v jakých budovách nemá smysl měřidla instalovat a v jakých domech se této povinnosti lidé nevyhnou. Ale vzhledem k tomu, že povinnost je zavedena kvůli Evropské unii, bude se ji pak muset vysvětlit, proč nemá smysl v některých objektech měřidla instalovat.

-Monika Hrušová | Více na Hypoindex.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 22.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,220 25,360
USD 23,300 23,480
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články