Nastanou změny bodového systému, za alkohol mírnější trest a povinné zimní pneu

14. 12. 2010 – 20:32 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nastanou změny bodového systému, za alkohol mírnější trest a povinné zimní pneu
Stanislav Huml požaduje, aby byly celorepublikově povinné zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Poslanci na svém úterním zasedání odsouhlasili senátní návrh novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, která zmírňuje některé dopady bodového systému a mění systém trestání za řízení s nízkým množstvím alkoholu v krvi.

Návrh tak míří do třetího čtení.

Poslanci odsouhlasili také zkrácení lhůty pro třetí čtení na 48 hodin.

"Když to bude 0,3 promile alkoholu v krvi, tak to budou s prominutím ukecávat, aby to bylo 0,6," řekl při diskuzi o toleranci alkoholu za volantem poslanec František Laudát (TOP 09). Novela, kterou už schválil Senát, totiž počítá s tím, že po naměření hladiny alkoholu do 0,3 promile by řidič dostal na místě pouze pokutu bez ztráty tří bodů, šest bodů za vyšší množství alkoholu by zůstalo.

"Nemáme v autoškolách takovou výchovu, abychom si mohli jistou toleranci dovolit," dodal Laudát.

Pozměňovací návrh, který počítá právě s nulovou tolerancí, předložil sněmovně poslanec Stanislav Huml (VV). Má podporu i poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové. Huml také požaduje, aby byly celorepublikově povinné zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března.

"ČSSD nepodpoří návrh jako celek, pokud by ze současného návrhu nebyla vypuštěna právě tato snaha o zavedení tolerance alkoholu do výše 0,3 promile," reagoval poslanec Jeroným Tejc (ČSSD). Domnívá se také, že by před závěrečným hlasováním o zákonu měli zasednout představitelé poslaneckých klubů, aby se mohl nalézt konsenzus pro přijetí těch nejdůležitějších úprav zákona.

-Denisa Čermáková, Zuzana Fojčíková,MED

Kam dál?

- Na dálnici D1 budete moct i bez dálničních známek - ale jen někdy

- Pokutě za dopravní přestupek v jiné zemi už neujedete

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,230 25,350
USD 23,290 23,470
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články