Nastává průlom v důchodové reformě

3. 4. 2011 – 21:30 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nastává průlom v důchodové reformě
Zděšení ale tento obrat politiků vyvolal ve finančním sektoru, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Minulý týden v noci se neplánovaně sešla K9, aby projednala nové požadavky Věcí veřejných. Podle dobře informovaného zdroje, který se jednání přímo účastnil, se klíčoví vyjednavači dohodli na zcela zásadním obratu v důchodové reformě.

Jednání inicioval Vít Bárta, který přišel z jednání se společností SKANSKA s požadavkem, aby si lidé na svůj důchod mohli spořit formou investice do nemovitostí za stejných podmínek, jaké stát nabízí při spoření na finančním trhu.

Koalice se dohodla, že investice do nemovitostí budou osvobozeny od daně z přidané hodnoty, zruší se daň z převodu nemovitostí i samotná daň z nemovitosti. Pro podporu investic na trhu nemovitostí zavede vláda osvobození investice od daně z příjmu, takže pokud člověk prokáže, že vydělané peníze investoval do svého zajištění na stáří na trhu nemovitostí, nebude muset z tohoto příjmu platit daň.

Koaliční partneři se prozatím nedohodli na celkovém objemu nezdaněných investic, částka se bude pohybovat mezi dvěma až třemi milióny, což jsou dostatečné prostředky na zajištění stáří.

Jak by měl vypadat systém penzí za dva roky?

Jak by měl vypadat v Česku systém penzí za dva roky, jaká pravidla stanoví stát pro vyvádění peněz do soukromých fondů i co se s dávkami z nich stane po smrti účastníka, to shrnují hlavní principy důchodové reformy.

Poradce ministra Drábka pan Ivo Foltýn chce ještě prosadit i tzv. stavební opt-out, který by znamenal, že ke každým dvěma investovaným tisícikorunám do nemovitosti by stát přidal tři tisícikoruny z prostředků dosud plynoucích do průběžného důchodového systému. Podmínkou by bylo povinné pojištění nemovitosti. Příjemce této dotace by ale musel v budoucnu počítat s důchodem o 1500 Kč měsíčně nižším.

„O celé záležitosti se dále intenzivně jedná,“ potvrdil premiér Nečas. Podle prvních ohlasů vzbudilo opatření převážně pozitivní reakce. Stanislav Křeček, předseda Sdružení nájemníků, řekl: „ Jsem mile překvapen, určitě to povede k větší nabídce nájemních bytů, což umožní snížení cen nájemného.“ Spokojeni jsou i demografové, podle kterých opatření pomůže mladým rodinám se zakládáním rodin, osamostatnit se a přivést na svět dítě bude snazší.

Kalkulčaka pro Starobní důchod , Penzijní připojištění Může se vám hodit: Kalkulačka pro Starobní důchod , Penzijní připojištění

„Rozhodně je to nejlepší nápad současné vlády za celou dobu jejího fungování,“ komentoval Jaroslav Zavadil, předseda odborů, „pomůže to vytvořit spoustu pracovních míst ve stavebnictví.“ Potěšeni jsou nápadem i starostové. Jak nám sdělil předseda poslaneckého klubu, který si nepřál být jmenován, v táboře starostů propuklo nefalšované nadšení, neboť očekávají enormní nárůst poptávky po stavebních pozemcích a změnách územního plánu na pozemcích, které stovky starostů vlastní jako investici. „O tak rychlém zbohatnutí se jim ani nesnilo,“ říká předseda klubu.

Mluvčí společnosti SKANSKA Lucie Nováková ujistila, že s nápadem nemají nic společného, ale že jej vítají. Stavět silnice se jim moc nedaří, takže zvětší svou divizi orientovanou na výstavbu objektů pro bydlení.

Zásadní zlom jsme ještě v noci ověřovali u ministra financí Kalouska. Ten zprávu potvrdil a na dotaz, kde se vezmou peníze na přímou podporu a na pokrytí výpadku ve výběru daní, odpověděl: „Ještě jsem o tom definitivně nerozhodl, ale nabízí se zavedení DPH na finanční produkty jako je pojištění, penzijní a podílové fondy. Určitě ale zavedeme 3% daň z převodu peněz, od které budou osvobozeny pouze převody mezi osobami blízkými. Část prostředků získáme zrušením všech podpor a daňových výjimek na stavební spoření, hypotéky a penze.“

Člen NERVu, Miroslav Zámečník, se přiklání k tomu, aby byly zdaněny finanční prostředky, které leží bez užitku na účtech lidí. „Není přece ekonomicky udržitelné, aby peníze jen tak ležely na účtech, peníze musí vydělávat a tomu pomůžeme tím, že takto umrtvený kapitál zatížíme daní. Mělo by to pomoci rozhýbat trh s akciemi a komoditami.“

Zděšení ale tento obrat politiků vyvolal ve finančním sektoru. Nejmenovaný generální ředitel významné finanční instituce se již nad ránem pokusil o sebevraždu. Nám se podařilo získat dopis na rozloučenou, kde nešťastník píše: „Bez přímých dotací státu, nulové DPH a daňových výjimek je finanční trh nadobro vyřízený. Většina našich produktů se stane neprodejnými. Nedokážu vysvětlit svým lidem, že budeme muset banku zavřít.“

Radost nemají ani na úřadech práce. Ředitelka úřadu práce v Ostravě Ing. Jungová, řekla: „Nezaměstnanost v našem regionu je už tak velká, a pokud na úřad práce dorazí zástupy finančních zprostředkovatelů a bankovních úředníků, nejsme schopni takové množství lidí rekvalifikovat na nějakou smysluplnou práci. Sice se zvýší poptávka po stavebních profesích, ale tento typ rekvalifikace zřejmě nebude vyhledáván. Doufám, že je to jen aprílový žert, jinak bych šla na pracák taky.“

Autor aprílového článku je bývalý poradce Věcí veřejných pro důchodovou reformu

TIP: Vše o penzích najdete zde.

Autor: RNDr. Pavel Rusý | Více o reformách najdete na ČeskéReformy.cz

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,350
USD 23,320 23,420
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články