Nástupní plat začínajících učitelů může být i 20 tisíc korun

15. 6. 2010 – 20:39 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nástupní plat začínajících učitelů může být i 20 tisíc korun
Minulý týden už se koaliční experti shodli na zavedení školného na veřejných vysokých školách, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Věci veřejné (VV) chtějí prosadit navýšení platů začínajícím učitelům na 20 tisíc korun hrubého, ODS ani TOP 09 však neví, kde vzít potřebné finance.

VV trvají na tom, že peníze lze získat přesunem deseti miliard korun z resortu obrany, sdělil v úterý po jednání koaličních expertů Josef Dobeš (VV).

Expertní komise zástupců pro oblast školství je jednotná v názoru, že je nutné do vzdělávacího systému přivést více peněz. "Odkud však, to musí rozhodnout K9," nechává Dobeš finální řešení na lídrech ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

Komise jednala také o vysokém a regionálním školství. "Shodovali jsme se v zavedení srovnávání základních škol, v podpoře firemních mateřských školek a institutu hlídání a zavedení školních psychologů na základních školách," přiblížil Dobeš výsledky úterního jednání.

 

<%Anketa129%>

 

V regionálním školství chce navíc expertní skupina zavést takzvané státní tajemníky. Ti by měli fungovat ve všech resortech a měli by mít šestileté funkční období.

Minulý týden už se koaliční experti shodli na zavedení školného na veřejných vysokých školách. Nejvýše by mělo činit deset tisíc korun za semestr. ODS, TOP 09 i Věci veřejné se také shodli na lepším ohodnocení učitelů.

O budoucnosti připravovaných státních maturit má podle expertů rozhodnout podzimní generální zkouška. Výsledky mají dát politikům konkrétní podklady. Následně by se měla uskutečnit debata s lidmi z praxe a ekonomický audit. "Poté bude velmi rychle vyslán signál, jak budeme postupovat dále, aby měli studenti jistotu," uvedl již dříve Dobeš.

-Mediafax

Kam dál?

- Platy učitelů chtějí politici zvýšit i v době krize, o kolik?

- ODS, TOP09 a VV chtějí snížit platy i náhrady politiků

- Platy ve zdravotnictví porostou, slibují všechny politické strany

- Platy v Praze rostou na úkor Čech a Moravy

Kurzy

Kurzovní lístek: 16.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 23,250 23,430
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články