Navigační systém Galileo bude sídlit v Praze

9. 12. 2010 – 0:01 | Věda a technika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Navigační systém Galileo bude sídlit v Praze
Navigační systém Galileo je autonomní evropský Globální družicový polohový systém (GNSS), bude obdobou amerického systému Navstar GPS | zdroj: NašePeníze.cz

Evropský navigační systém Galileo bude mít sídlo v Praze, českou metropoli vybrali ve středu velvyslanci zemí Evropské unie. Agenturu Mediafax o tom informoval mluvčí českého velvyslanectví v Bruselu Radek Honzák.

Pro českou metropoli hlasovalo 22 vyslanců, proti byli čtyři a jeden se zdržel. Alternativou pro Prahu bylo nizozemské město Noordwijk.

„Umístění sídla GSA je navýsost prestižní záležitostí, evropský kosmos by se teď mohl točit kolem Prahy. Všem našim lidem, kteří tento úspěch vyjednali, patří opravdový dík,“ uvedl první místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Sídlo Galilea v české metropoli musí ještě potvrdit ministři průmyslu zemí EU na páteční schůzce v Bruselu. To je ale pokládáno za pouhou formalitu. Ministři budou hlasovat na základě instrukcí vlád, tedy stejně jako velvyslanci.

Galileo bude sídlit v bývalé budově České konsolidační agentury v Holešovicích.

Navigační systém Galileo je autonomní evropský Globální družicový polohový systém (GNSS), bude obdobou amerického systému Navstar GPS a ruského systému GLONASS. Jeho výstavbu zajišťují státy EU a jejich instituce. Zatím jsou na oběžné dráze pouze dva satelity, celkem jich má být 30. Pro plné spuštění systému jich bude stačit 18. Projekt získal jméno podle italského vědce Galilea Galileiho.

Evropský navigační systém by měl začít fungovat za čtyři roky. Bude stát 3,5 miliardy eur. Česká republika o sídlo agentury usiluje od roku 2006.

-Martin Málek,Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 7.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,300 24,420
USD 22,500 22,680
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články