Návštěva lékaře specialisty vás zřejmě vyjde na 200 korun

24. 7. 2010 – 14:22 | Zdravotnictví | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Návštěva lékaře specialisty vás zřejmě vyjde na 200 korun
Návštěva specialisty bez doporučení by měla stát 200 korun, navrhuje ministr, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Návštěva specialisty bez doporučení od praktického lékaře by pacienty mohla stát až 200 korun místo současných 30, plánuje nový ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Řekl to v rozhovoru pro sobotní vydání deníku Právo.

"U ambulantního specialisty bez doporučení praktika by to mohlo být orientačně 200 korun. Léčba u lékaře je totiž výrazně nákladnější než u praktického lékaře," uvedl Heger s tím, že se jedná o pracovní verzi. Definitivní čísla si musí koalice ještě ujasnit.

Koalice ODS, TOP 09 a VV se na začátku července domluvila na základních parametrech změn ve zdravotnictví. Koalice se dohodla na zvýšení důrazu primární péče, s tím souvisí vyšší zpoplatnění ambulantních návštěv specialisty. Vláda se však musí shodnout, kterých lékařů a oborů se to bude konkrétně týkat, premiér Petr Nečas (ODS) při představování koaliční dohody například vyloučil gynekology, pediatry či zubaře.

Strany se kromě zvýšení sazby za návštěvu specialisty bez doporučení praktického lékaře domluvily také zrušení poplatku za položku na receptu a jeho nahrazení jednotnou sazbou 30 korun za celý recept. Za jeden v nemocnici budou pacienti platit 100 korun místo současných 60 korun. Levné léky jako acylpyrin či paralen si budou lidé hradit ze svého.

-David Jareš, Mediafax

Kam dál?

- Zdravotnické poplatky by měly být do výše 2 pct z příjmů pacienta. Další daň?

- Poplatky u praktických lékařů chtějí občanská sdružení zrušit

- Poplatek za položku na receptu nahradí poplatek za recept. Co nás čeká?

- Léky budou i bez doplatku, dohodla se na tom nová vláda

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články