Nebudeme mít v důchodu peníze, bojí se stále lidé. Chtějí změnu systému

22. 12. 2010 – 21:26 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nebudeme mít v důchodu peníze, bojí se stále lidé. Chtějí změnu systému
Pro změnu důchodového systému jsou necelé tři čtvrtiny obyvatel Česka, ukázal průzkum, Ilustrační foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

O nutnosti změny důchodového systému v Česku je přesvědčeno 70 procent obyvatel. Vzešlo to z listopadového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), jehož výsledky byly zveřejněny ve středu.

še při starém by naopak nechalo 13 procent dotázaných. Dalších 17 procent se pak k dané problematice nedokázalo vyjádřit.

Muži a ženy se přitom v názorech na potřebnost či nepotřebnost změny důchodového systému neliší, patrný není ani rozdíl u lidí různého věku.

 

TIP: V kolika letech chcete jít do důchodu?

 

Svou roli naopak hraje vzdělání a životní úroveň. "Lze pozorovat, že lidé s vysokoškolským vzděláním a občané s dobrou životní úrovní jsou o potřebnosti přesvědčeni o něco rozhodněji. Lidé s nižším, základním vzděláním a ti, kteří deklarují špatnou životní úroveň, se pak častěji neumí k této problematice vyjádřit. Stejně je tomu u mladých ve věku mezi 15 a 19 lety, kteří ve větší míře zaškrtávali odpověď ´nevím´," uvádí sociologové.

 

- Může se vám hodit kalkulačka na: Starobní důchod , Penzijní připojištění

 

Více než dvě třetiny Čechů se bojí, že ve stáří nebudou mít peníze

 

Průzkum také ukázal, že obavy z nedostatečného finančního zajištění ve stáří sužují 68 procent obyvatel České republiky. Z průzkumu dále vzešlo, že 26 procent lidí se o dostatečné finanční zajištění v důchodu nebojí.

Sociologové přitom zjistili, že z hlediska pohlaví nejsou u obav z dostatku peněz ve stáří statisticky významné rozdíly. Svou roli zato hraje věk. "Starší lidé, v tomto případě ve skupinách 30 až 44 let a 45 až 59 let, projevují obavy častěji," uvádí se na internetových stránkách CVVM.

Méně časté byly obavy o vlastní dostatečné finanční zajištění ve stáří také u respondentů, kteří svou životní úroveň označují za dobrou, lidé se špatnou životní úrovní naopak mluví o obavách nejen ve větší míře, ale také s větší intenzitou.

-MED

Kam dál?

- Důchod má příští rok růst, ve skutečnosti klesne. Jak bude vysoký?

- Jak vysoký budete mít státní důchod?

- Kolik si spořit na důchod? Šetří půlka lidí, ale většinou málo

Kurzy

Kurzovní lístek: 15.6.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,720 24,800
USD 23,050 23,150
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články