Nečas: Cena elektřiny v příštím roce neporoste o víc než 5,5 procenta

20. 10. 2010 – 21:10 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nečas: Cena elektřiny v příštím roce neporoste o víc než 5,5 procenta
Z arbitráží kvůli této změně strach Nečas nemá, protože si to vyžádá ještě konkrétní legislativní změny, Foto: NašePeníze.cz | zdroj: NašePeníze.cz

Zdražení cen elektrické energie v příštím roce nepřekročí 5,5 procenta. Vláda chce kombinovat darovací daň z emisních povolenek, zvýšení poplatku za vynětí z půdního fondu a zdanění zisků ze solárních elektráren, sdělil ve středu premiér Petr Nečas (ODS).

Vláda zafixovala příspěvek na 370 Kč/MW, což si vyžádá 11,7 miliardy korun ze státního rozpočtu. Částka 10,7 miliardy půjde z výše zmíněných opatření a zbylá miliarda ze státního rozpočtu.

Nečasův kabinet chce zvýšit odvod za vynětí pozemků z půdního fondu, což státnímu rozpočtu přinese 1,7 miliardy korun. Podle dřívějšího vyjádření jednotlivých ministrů by toto opatření kromě zvýšení příjmů státního rozpočtu mohlo donutit provozovatele solárních elektráren, aby svá zařízení instalovali na střechách domů, nikoli na orné půdě.

 

TIP: Provozovatelé solárních elektráren: Zdanění solární elektřiny přijde Česko draho

 

Dále stát vezme 26 procent z tržeb ze solárních elektráren připojených v letech 2009 a 2010. "Bude to forma odvodu z vyrobené elektrické energie v solárních elektrárnách," vysvětlil ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS).

Zavede se také darovací daň na emisní povolenky, které budou distribuovány v letech 2011 – 2012. Tímto způsobem stát získá 4,8 miliardy korun, přičemž daň se má týkat pouze elektrárenských společností, nikoli tepláren. Tato daň bude použita jen pro současné alokační povolení, v letech 2013 - 2020 chce vláda postupovat nikoli cestou rozdávání povolenek, ale aukčním prodejem.

 

TIP: V příštím roce zdraží i voda, o kolik?

 

"Z arbitráží kvůli této změně strach nemám, protože si to vyžádá ještě konkrétní legislativní změny, o kterých teprve budeme jednat," odpověděl Nečas na dotaz, jak se vláda vypořádá s případnými arbitrážemi ze strany podniků, které o "povolenky zdarma" zažádaly.

V následujících letech se mají povolenky rozdávat proti slibu investice do čistých technologií, minimálně v objemu poskytnutých povolenek. Pokud by se zákon měnil, bylo by to podle některých právníků retroaktivní, protože firmy již učinily různé přípravy pro tyto akce. "Bylo podáno přes 400 projektů od zhruba 45 předkladatelů. V současné době jsou tyto projekty hodnoceny komisí. Jakmile je vyhodnotí, vznikne následně oficiální seznam firem," sdělil Mediafaxu Petr Kučera z tiskového odboru ministerstva životního prostředí.

 

-Jiří Táborský, Mediafax

- Vše o cenách energií najdete zde

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.9.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,420 24,540
USD 22,900 23,080
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články