Nečas: DPH bude vyšší, 19 procent, až na léky, knihy a tisk

16. 7. 2011 – 8:42 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nečas: DPH bude vyšší, 19 procent, až na léky, knihy a tisk
Nečas plán prosazuje s ministrem financí Miroslavem Kalouskem, Foto:ODS | zdroj: NašePeníze.cz

Vláda se obloukem vrací zpět ve svých plánech na úpravu daně z přidané hodnoty na 19 procent, upravila však položky, které by měly dostat výjimku. Novou variantu potvrdil v rozhovoru v sobotním vydání deníku MF DNES premiér Petr Nečas.

Nečas plán prosazuje s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Škrty v rozpočtu nestačí, vláda chce vybrat víc peněz na daních. "Už před čtyřmi týdny jsem, tuším, řekl, že pokud se bude prohlubovat krize eurozóny a narůstat počet zemí s potížemi, že si dovedu představit i cestu razantnější konsolidace veřejných financí. A to i za cenu dočasného opatření na příjmové stránce v podobě nepřímých daní, to znamená u DPH. Dovedu si představit návrat k původní dohodě o 19procentní základní sazbě," řekl MF DNES premiér.

Jako "dočasnou" označil dobu po konsolidaci veřejných financí, až budou vyrovnané veřejné rozpočty a klesne veřejný dluh. Nečas si podle svých slov dovede představit sníženou sazbu pro léky, knihy a tiskoviny. Plán 19procentní DPH obhajoval s poukazem nejen na potíže Řecka, ale i na "dramaticky" zhoršenou situaci kolem Itálie a Španělska. Premiér současně slíbil, že celková daňová zátěž nebude na konci volebního období jeho vlády vyšší než na jeho počátku.

Nečas v rozhovoru pro MF DNES dále popsal úspory v resortu školství: "Není možné dál pokračovat v tom, že máme jen 70procentní naplněnost středních škol. Takže třicet procent peněz na střední školy je jakoby vyhozeno. A druhá věc: není už možné dál přihlížet tomu, že část středních odborných škol poskytuje velmi nízkou kvalitu vzdělání," řekl premiér. Připustil, že jedním z důsledků bude propouštění učitelů, ale ti zbývající by podle něj mohli mít vyšší platy.

Premiér uvedl, že pokud některý z ministrů nebude souhlasit s úsporami ve svém resortu, za legitimní způsob reakce považuje demisi, kterou bez výjimek přijme. "Není-li někdo schopen zvládnout svou rozpočtovou kapitolu, tak ho ve vládě nikdo nedrží," řekl v MF DNES Nečas na adresu ministra školství Josefa Dobeše z Věcí veřejných, který stejně jako celá strana proti škrtům protestuje.

--MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,230 25,350
USD 23,290 23,470
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články