Nečas: Hrozí nedostatek elektřiny

3. 11. 2011 – 13:41 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nečas: Hrozí nedostatek elektřiny
E.ON se bude soudit s německou vládou kvůli odchodu od jaderné energie, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Státy, které se odklánějí od jádra, budou potřebovat elektřinu dovážet, a zatím není jasné odkud, řekl ve čtvrtek premiér Petr Nečas (ODS) v projevu na energetické konferenci. Nejde tak vyloučit potíže se zásobováním elektrické energie, myslí si.

"Vyloučit pravděpodobně nebude možné ani potíže se zásobováním elektrickou energií. Státy, které se rozhodly pro odklon od jádra, a my respektujeme jejich rozhodnutí, své strategie staví na dovozu energií. Hlavní a nezodpovězenou otázkou pro energetickou bezpečnost ale zůstává, odkud a za jakých podmínek budou dovozy možné," uvedl Nečas.

V současnosti totiž podle něj panují v evropské energetice velké nejistoty ohledně dalšího vývoje. "Pro energetické společnosti je velmi složité investovat do klasických zdrojů, ať už se jedná o zdroj jaderný, plynový či uhelný. To vše v době, kdy se v členských zemích unie přibližuje ke konci své životnosti mnoho až doposud páteřních zdrojů pro výrobu elektrické energie, což je i případ České republiky," dodal.

Vláda tak bude pokračovat ve směru podpory jaderné energie. "V této souvislosti se také vyslovujeme pro zachování otevřenosti evropského trhu i pro neevropské jaderné technologie. Není to kvůli tomu, že máme v tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín dva neevropské uchazeče. Je to proto, že jsme přesvědčeni, že izolace Evropě škodí, obzvlášť v dnešní době hospodářských problémů," uzavřel premiér.

E.ON se bude soudit s německou vládou kvůli odchodu od jaderné energie

Energetický gigant E.ON podá u německého ústavního soudu stížnost proti rozhodnutí vlády o odchodu od jaderné energie. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na list Financial Times Deutschland.

Společnost chce předložit stížnost k německému ústavnímu soudu ještě do konce tohoto roku a bude žádat kompenzace od německé vlády, uvedl list s odvoláním na informace nejmenovaných zdrojů.

Vedení společnosti E.ON odmítlo záležitost jakkoliv komentovat.

E.On již v minulosti uvedla, že bude žádat kompenzace zisků o které přijde kvůli rozhodnutí německé vlády uzavřít některé jaderné elektrárny. Německá vláda se tak rozhodla v reakci na katastrofu jaderné elektrárny v japonské Fukušimě s tím, že do roku 2022 uzavře veškeré nukleární elektrárny v zemi.

-David Vandrovec , Jan Drahorád | MED

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články