Nečas: Hrozí nedostatek elektřiny

- Energie autor: Redakce NašePeníze.cz

Státy, které se odklánějí od jádra, budou potřebovat elektřinu dovážet, a zatím není jasné odkud, řekl ve čtvrtek premiér Petr Nečas (ODS) v projevu na energetické konferenci. Nejde tak vyloučit potíže se zásobováním elektrické energie, myslí si.

E.ON se bude soudit s německou vládou kvůli odchodu od jaderné energie, Foto: SXC

E.ON se bude soudit s německou vládou kvůli odchodu od jaderné energie, Foto: SXC , zdroj: NašePeníze.cz

"Vyloučit pravděpodobně nebude možné ani potíže se zásobováním elektrickou energií. Státy, které se rozhodly pro odklon od jádra, a my respektujeme jejich rozhodnutí, své strategie staví na dovozu energií. Hlavní a nezodpovězenou otázkou pro energetickou bezpečnost ale zůstává, odkud a za jakých podmínek budou dovozy možné," uvedl Nečas.

V současnosti totiž podle něj panují v evropské energetice velké nejistoty ohledně dalšího vývoje. "Pro energetické společnosti je velmi složité investovat do klasických zdrojů, ať už se jedná o zdroj jaderný, plynový či uhelný. To vše v době, kdy se v členských zemích unie přibližuje ke konci své životnosti mnoho až doposud páteřních zdrojů pro výrobu elektrické energie, což je i případ České republiky," dodal.

Vláda tak bude pokračovat ve směru podpory jaderné energie. "V této souvislosti se také vyslovujeme pro zachování otevřenosti evropského trhu i pro neevropské jaderné technologie. Není to kvůli tomu, že máme v tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín dva neevropské uchazeče. Je to proto, že jsme přesvědčeni, že izolace Evropě škodí, obzvlášť v dnešní době hospodářských problémů," uzavřel premiér.

E.ON se bude soudit s německou vládou kvůli odchodu od jaderné energie

Energetický gigant E.ON podá u německého ústavního soudu stížnost proti rozhodnutí vlády o odchodu od jaderné energie. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na list Financial Times Deutschland.

Společnost chce předložit stížnost k německému ústavnímu soudu ještě do konce tohoto roku a bude žádat kompenzace od německé vlády, uvedl list s odvoláním na informace nejmenovaných zdrojů.

Vedení společnosti E.ON odmítlo záležitost jakkoliv komentovat.

E.On již v minulosti uvedla, že bude žádat kompenzace zisků o které přijde kvůli rozhodnutí německé vlády uzavřít některé jaderné elektrárny. Německá vláda se tak rozhodla v reakci na katastrofu jaderné elektrárny v japonské Fukušimě s tím, že do roku 2022 uzavře veškeré nukleární elektrárny v zemi.

-David Vandrovec , Jan Drahorád | MED

 

Tagy: energie elektřina petr necas jaderá