Nečas: Máme šestou nejnižší nezaměstnanost v EU!

8. 1. 2012 – 12:39 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nečas: Máme šestou nejnižší nezaměstnanost v EU!
Argumenty opozice stojí podle slov Petra Nečase na nepravdě, Foto:Petr Nečas, ODS | zdroj: NašePeníze.cz

Premiér Petr Nečas (ODS) považuje nová pravidla pro nezaměstnané za správnou volbu, veřejná služba především postihne lidi, kteří nemají práci déle než rok. Navíc adresný systém donutí nezaměstnané hledat aktivně práci, uvedl Nečas v nedělním diskusním pořadu Partie na televizi Prima family.

Nečas odmítl ústavní stížnost opoziční ČSSD na 14 reformních zákonů, mezi které patří právě druhá část zdravotní reformy, sociální a důchodová reforma.

"Jsem přesvědčen, že vláda postupovala správně. Máme šestou nejnižší nezaměstnanost v EU, v roce 2006 jsme byli sedmnáctí. Vytvořili jsme adresnější systém, který více motivuje, aby si člověk našel práci," reagoval premiér.

"Jsme přesvědčeni, že při projednávání těchto návrhů na půdě Poslanecké sněmovny byla omezena práva opozice na svobodnou a demokratickou rozpravu zejména tím, že koalice omezila naše řečnické lhůty a sloučila rozpravu k bodům, které spolu věcně nesouvisely, a znemožnila vystoupení řady poslanců ČSSD," uvedl během týdne předseda strany Bohuslav Sobotka.

Další pokus sociálních demokratů považuje Nečas již za politický folklor. Argumenty opozice stojí podle jeho slov na nepravdě. "ČSSD měla obrovský prostor se vyjádřit. U 14 zákonů probíhala tři čtení, 42 diskuzí bez jakéhokoliv omezení počtu příspěvků nebo času," dodal Nečas. Soudí, že opozice opět zkouší zablokovat chod sněmovny na několik měsíců.

Nečas současně vysvětlil, že takzvaná veřejná služba již funguje tři roky. "Pouze se zkrátila lhůta z jednoho roku na dva měsíce. Převážně se služba dotkne lidí bez práce déle než rok," řekl premiér. Právě zkrácená lhůta má člověku bez práce vrátit pracovní návyky. Dalším důvodem je zúžit prostor pro práci načerno.

"Ta veřejná služba je dobrovolná. Jestliže jsem bez zaměstnání a nemám žádný vlastní příjem, tak považuji za naprosto správné, aby za to něco odvedl v podobě veřejné služby, kdy například pomůžu zvelebit svoji obec nebo město," argumentoval Nečas. O žádné zneužívání nezaměstaných rozhodně podle premiéra nejde. Služba je navíc dobrovolná.

Musíme vyvíjet výrobky zde

A jak vidí premiér budoucnost České republiky? "Cílem vlády je modernizace a udělat zemi konkurenceschopnou. Výrobky musíme i vyvíjet tady," dodal Nečas. Nejen průmysl, ale kvalitní vzdělávací systém a podpora vědy a výzkumu, je důležitá.

Přímou volbu prezidenta Nečas příliš nepodporuje. "Přímá volba prezidenta nikdy nebyl můj šálek čaje, vhodnější je nepřímá volba. Bylo dosaženo jistého kompromisu, je odhlasováno vládní programové prohlášení. Nastal kompromis i na úrovni Poslanecké sněmovny a já to respektuji. Že bych se stal nadšeným obdivovatelem přímé volby..., považuji to jako svoji lidskou a politickou povinnost," dodal Nečas. Uvnitř občanských demokratů zatím není diskuze o jméně budoucího kandidáta na denním pořádku.

 

-Denisa Šindlerová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 9.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,320 24,400
USD 22,590 22,710
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články