Nečas: Penzijní reforma pro banky mejdanem nebude

28. 4. 2011 – 9:37 | Penze | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nečas: Penzijní reforma pro banky mejdanem nebude
Penzijní reforma podle vládní koncepce počítá s dobrovolným vyvedením tří procentních bodů odvodů na sociální pojištění do soukromých fondů, Foto: ODS | zdroj: NašePeníze.cz

Reforma penzijního systému nebude mejdanem pro banky, uvedl ve středu premiér Petr Nečas (ODS). Reagoval tak na schůzku exministra Víta Bárty (VV) s předáky odborů, ve které Bárta odborářům slíbil podíl na koordinaci podoby reforem i zmírnění reformy penzí.

"Co se týče schůzek toho nebo onoho poslance s představiteli odborů, to je věc, která mě nepobuřuje. Především pevně doufám, že budou zachovány dosavadní koaliční dohody," reagoval na Bártovu schůzku na dotaz agentury Mediafax premiér Petr Nečas (ODS).

"Reforma penzí samozřejmě nebude mejdanem pro banky. Děláme to pro lidi, děláme to pro penzijní systém a ne pro bankovní skupiny," zmínil Nečas, aby doplnil: "Základem je, abychom vytvořili fungující penzijní systém, ne zdroj laciných zisků pro silné finanční skupiny."

<%Anketa256%>

Bárta a další představitelé VV, mezi nimi i ekonomický expert strany Michal Babák, se sešli v Poslanecké sněmovně s představiteli odborů, které zastupoval například šéf svazu KOVO Josef Středula nebo předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil.

Výsledkem schůzky bylo sdělení, že VV budou koordinovat podobu reformu důchodů i další klíčové změny s odboráři. Bárta doslova uvedl, že Věci veřejné nechtějí, aby se reforma penzí "stala mejdanem pro bankovní domy".

Penzijní reforma podle vládní koncepce počítá s dobrovolným vyvedením tří procentních bodů odvodů na sociální pojištění do soukromých fondů. Z těchto peněz mají dostat lidé další peníze při dosažení důchodového věku v podobě několika volitelných druhů renty. K těmto odvodům ze stávajícího průběžného penzijního systému musí přidat ale ještě sumu odpovídající minimálně dvě procentním bodům odvodů na sociální pojištění ze svého.

Stát přidá lidem více peněz na penzijní připojištění, nebude to ale zadarmo

Důchodová kalkulačka: Jaká bude skutečná výše vašeho důchodu?

 

Chcete vědět kolik vám vydělá spoření do současného penzijního fondu?

Spočítejte si to na kalkulačce - Penzijního připojištění a jako předpokládané zhodnocení vyplňte 2 procenta - což je podle předběžných výsledků maximální průměrný výnos za rok 2010.

-Jan Kálal | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články