Nečas: Zvýšení DPH je standardní nástroj vlád v Evropské unii

9. 9. 2012 – 19:40 | Domácí | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nečas: Zvýšení DPH je standardní nástroj vlád v Evropské unii
Předseda vláda je také přesvědčený o tom, že zvítězí zdravý rozum a jeho kabinet bude vládnout i nadále a plnit tak svůj reformní program, Foto:ODS | zdroj: NašePeníze.cz

Předseda ODS a premiér Petr Nečas soudí, že daňový balíček je slušným politickým kompromisem, který je pro Česko nutný. Musíme mít deficit pod tři procenta hrubého domácího produktu, bez tohoto balíčku to nejde, prohlásil předseda vlády v nedělní diskuzi České televize Otázky Václava Moravce.

"Zvýšení DPH je standardní nástroj vlád státu v Evropské unii," hájil Nečas daňový balíček.

Spojení balíčku s žádostí o důvěru vládě považují jeho odpůrci za hloupé. Premiér ale v této souvislosti uvedl, že mu takový názor nikdo z rebelujících občanských demokratů včetně Petra Tluchoře do očí neřekl.

Rebelující poslanci navrhují jako možnost zkrácení platnosti daňových změn ze tří na jeden rok. "Nechci teď hodnotit jednotlivé návrhy," reagoval Nečas s tím, že nebude prostřednictvím médií posílat vzkazy. Upozornil však, že zvýšení DPH není návrh ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), ale dohoda vládní koalice.

Spory na téma budoucí sazby daně z přidané hodnoty mohou podle Nečase způsobit, že hrozí rozpočtové provizorium. Jednotnou sazbu DPH ve výši 17,5 procenta Nečas odmítá. Znamenalo by to podle jeho slov zvýšit deficit státního rozpočtu o 24 miliard korun.

Nečas věří, že nakonec uvnitř ODS nastane shoda: "Připouštím, že to nebude čistý vládní návrh, ale nebude to ani čistý návrh mých šesti kolegů".

Předseda vláda je také přesvědčený o tom, že zvítězí zdravý rozum a jeho kabinet bude vládnout i nadále a plnit tak svůj reformní program. Předčasné volby nejsou podle jeho slov vítězstvím pro nikoho z politických aktérů. V případě pádu vlády považuje Nečas ale za logické spojit předčasné volby do sněmovny s prezidentskými volbami.

Kabinet tento týden znovu schválil svůj balíček daňových zákonů obsahující například zvýšení DPH a daně z převodu nemovitostí či zavedení "milionářské daně" a znovu ho tak vrátil do hry. Jeho schvalování ve sněmovně však tentokrát bude spojené s důvěrou vládě a schválený by měl být do tří měsíců. Vládní koalice tak reaguje na situaci, kdy šest poslanců za ODS stabilizační balíček vrácený sněmovně ze Senátu nepodpořilo.

Denisa Šindlerová | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 13.4.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,270 25,370
USD 23,700 23,820
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články