Nejbohatší Češi a Slováci! Na čem zbohatli?

30. 8. 2015 – 18:23 | Podnikání | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nejbohatší Češi a Slováci! Na čem zbohatli?
Ukázali, že je možné vybudovat firmy s miliardovými obraty doslova z ničeho. Tak se dá mluvit o významných českých a slovenských podnikatelích. Od rozhodnutí o rozdělení Československa v těchto dnech uplynulo už 23 let. Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ukázali, že je možné vybudovat firmy s miliardovými obraty doslova z ničeho. Tak se dá mluvit o významných českých a slovenských podnikatelích. Od rozhodnutí o rozdělení Československa v těchto dnech uplynulo už 23 let.

Proto jsme porovnali několik méně známých českých a slovenských podnikatelů, kteří tehdy začínali od nuly, ale dnes patří k nejbohatším.

V Česku ani na Slovensku jejich jména moc lidí nezná. Přitom vybudovali celosvětově významné firmy vydělávající v oboru výpočetní techniky:

Pavel Baudiš a Eduard Kučera

Tato dvojice zbohatla díky antivirům. Na trhu se dokázali prosadit hned v počátcích internetu a od té doby stále rostou. "Když se podíváme na firmu Avast, je to jedna z nejznámějších firem ve světě. Patří stále ke spolumajitelům a jejich aktuální majetek se odhaduje na 7,5 miliardy korun," říká Jaroslav Mašek z časopisu Forbes.. Neexistují prý ale rozdílnější osobnosti - jsou prý jako noc a den. "Baudiš je introvert a má rád geocaching a pan Kučera je spíše do společnosti a má rád fotbalovou Slavii," říká Mašek.

Peter Paško

Ten je na Slovensku dokonalým protějškem Baudiše s Kučerou. Je také vlastníkem antivirové firmy, v tomto případě Eset, také začal podnikat už v počátcích internetu a také se prosadil celosvětově. Majetek? Asi 6 miliard. Málokdo přitom ví, že dva ze světově nejznámějších antivirových programů pocházejí ze zemí vzniklých rozdělením Československa.

Dalibor Dědek

Další příklad Čecha, který začal na nule. Dnes určuje trendy zabezpečovací techniky. "Byli jsme čtyři kamarádi a snili jsme, že zbudujeme světoznámou firmu. V podstatě se nám ale nesnilo že budeme otáčet miliardy," vzpomíná na své začátky Dalibor Dědek.

"Je především také velký filantrop a koná dobro nejen u sebe v regionu na Jablonecku, ale také například v Praze, kde platí bezdomovcům zimní nocleh," řekl o Dědkovi Jaroslav Mašek z časopisu Forbes. A jeho majetek? Odhaduje se na 5 miliard.

Josef Antošík

Slovák Antošík vydělal 3,5 miliardy na toaletním papíru. Firmu později prodal. "Věnuje se především fotbalu. Vlastní fotbalový klub Žilina, jehož je šéfem," komentuje podnikatele Jaroslav Mašek. Inspirován evropskými velkokluby postavil Antošík na stadionu například kapli.

Dušan Kunovský - Centralgroup

Kromě toho, že Dušan Kunovský zbohatl na realitách, je zajímavý mimo jiné tím, že je jedním z nejbohatších českých svobodných mládenců. "Vybudoval největšího rezidenčního developera v Česku. Za posledních 20 let prodal přes 10 000 bytů a stovky pozemků," komentuje jeho podnikání Mašek z Forbesu. A také Kunovský má svůj protějšek na Slovensku. Tím je Viliam Pančík - tomu se ale přezdívá "Pan tajemný" a kamerám se zcela vyhýbá.

 

Kurzy

Kurzovní lístek: 20.8.2022 Exchange s.r.o.

EUR 24,570 24,690
USD 24,420 24,600
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články