Nejbohatší lidé světa utrácí sumy při hledání kobaltu

- Věda a technika autor: red

Miliardáři v čele s Bilem Gatesem a Jeffem Bezosem podporují start-up KoBold Metals. Společnost se zaměřila na hledání nových zdrojů kobaltu, který se používá do baterií v elektromobilech a momentálně jde o nejžádanější komoditu světa.

Nová firma KoBold věří, že na planetě Zemi existují významné a stále ještě neobjevené zdroje kobaltu. Vyhledat tato místa se společnost rozhodla pomocí počítačových algoritmů. Start-up KoBold získal finance od investiční firmy Andreessen Horowitz.

Další, kdo do firmy vložil svůj kapitál je, fond Breakthrough Energy Ventures (BEV), který financuje Gates a desítka dalších magnátů, například Jeff Bezos, Ray Dalio nebo Michael Bloomberg.

Zakladatelé firmy KoBold Metals se domnívají, že zvládnou objevit nové naleziště kobaltu díky databázi geologických dat, kterou budují, a to díky algoritmu hledající signály naznačující zvýšenou koncentraci kobaltu. Firma uvádí, že v podstatě vytváří Google Mapy pro zemskou kůru.

Podle skupiny mají velkou šanci na úspěch proto, že doposud nebyl kobalt v hledáčku tradičních těžařských firem. Kobalt je vedlejší produkt při těžbě mědi a niklu a doposud jsou jeho největší ložiska v Demokratické republice Kongo. Ze země pochází dokonce dvě třetiny světových zásob a skupina investorů se proto domnívá, že je na Zemi ještě mnoho míst, kde půjde tento kov nalézt.

Je ale třeba říct, že nejde o jedinou firmu, která se o kobalt ve větším zajímá. Do projektu hledání a těžby v různém rozsahu se pustilo mnoho subjektů, z důsledku čehož klesla cena za posledních deset měsíců o 64 procent.

Tagy: tezba elektromobil kobalt vzácné kovy

Zdroje: ČTK,Bloomberg