Nejčastěji bourají řidiči z Prahy a Ústí nad Labem

22. 9. 2010 – 20:57 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nejčastěji bourají řidiči z Prahy a Ústí nad Labem
Nejvýraznějším trendem je zhoršování situace u řidičů ze severních Čech, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Řidiči osobních aut z Prahy se po krátké pauze opět vrátili na čelo žebříčku, jímž na základě statistik pojistných událostí z povinného ručení porovnává ČSOB Pojišťovna rizikovost řidičů v jednotlivých okresech republiky.

Podle statistik pojišťovny za leden až srpen letošního roku si Pražáci vyměnili místo s motoristy z okresu Ústí nad Labem. Ti si postavení těch, kteří zaviní nejvíc dopravních nehod, "vybojovali" svými výsledky v prvních čtyřech měsících.

"Průměrné riziko, že majitel osobního auta zaviní dopravní nehodu, je již několik let takřka stejné – podle našich statistik připadá ročně na každých sto pojištěných aut pět až šest pojistných událostí z povinného ručení. Rozdíly mezi řidiči z nejrizikovějších a nejbezpečnějších okresů jsou však obrovské. Zatímco v Praze zaviní během roku nehodu každý desátý majitel osobního auta, u motoristů z okresů, jako jsou třeba Rychnov nad Kněžnou, Třebíč, Žďár nad Sázavou nebo Havlíčkův Brod, je riziko zavinění nehody zhruba třikrát menší," komentoval výsledky ředitel odboru řízení produktů neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny Jaroslav Král.

 

TIP: Povinné ručení můžete vypovědět za určitých podmínek

 

Vůbec nejbezpečněji jezdili v prvních osmi měsících letošního roku majitelé osobních aut z okresu Domažlice, u nichž byla rizikovost v porovnání s Prahou bezmála jen čtvrtinová.

 

<%Anketa81%>

 

Do hodnot statistiky za letošní leden až srpen se pravděpodobně paradoxně promítly i katastrofální záplavy ze srpna, které postihly především severní Čechy. V porovnání se stejným obdobím loňského roku totiž zřetelně klesly hodnoty statistik pro nejpostiženější okresy Liberec a Děčín, což jsou oblasti, kde jinak měla škodovost v povinném ručení v posledních letech obvykle rostoucí trend. Tento pokles může souviset s tím, že mnoho řidičů kvůli záplavám nemohlo se svými vozy jezdit.

 

TIP: Řidiči často neví, že mohou změnit pojišťovnu, u které mají povinné ručení

 

"ČSOB Pojišťovna počítá ČSOBP Index škod z povinného ručení už tři roky, a může proto vyhodnocovat chování řidičů i dlouhodobě. Je přitom až překvapivé, jak se hodnoty Indexu v delším horizontu shodují. Postavení nejrizikovějších řidičů si kromě motoristů z Prahy a sousedního okresu Praha-západ stabilně udržují také majitelé osobních aut z Ústí nad Labem, Ostravy, Brna, Kladna, Karviné či Mostu a Sokolova, naproti tomu nejmenší četnost pojistných událostí vykazují dlouhodobě především řidiči z Vysočiny, východních Čech a částečně i jihozápadních Čech," poznamenal mluvčí pojišťovny Petr Milata.

Při porovnání hodnot statistik za měsíce leden až srpen let 2008 až 2010 je nejvýraznějším trendem zhoršování situace u řidičů ze severních Čech. Kromě Ústí nad Labem se prudce zvýšila rizikovost také u řidičů z Mostu a přes výše uvedený výkyv také z Děčína. Zlepšující se bilanci naproti tomu vykazují například motoristé z okresu Praha-východ, Kutná Hora, Litoměřice, Prostějov, Domažlice a na rozdíl od svých jiných severočeských kolegů také řidiči z Chomutova.

ČSOBP Index se svou konstrukcí odlišuje od některých jiných indexů, které sledují bezpečnost provozu na českých silnicích. Rozhodující pro jeho výpočet není místo, kde k nehodě dojde, ale okres, v němž má viník nehody, který je u ČSOB Pojišťovny pojištěný na povinné ručení, přihlášené své vozidlo. Znamená to, že když například motorista z Chebu způsobí nehodu v Karviné, bude se tato nehoda započítávat do hodnot ČSOBP Indexu pro okres Cheb. Konstrukce ČSOBP Indexu za leden až srpen 2010 se opírá o statistiky téměř deseti tisíc pojistných událostí.

 

 

Okresy s nejvyšší nehodovostí za leden až srpen 2010

  Okres držitele vozidla ČSOBP Index*
1. Praha 9,44
2. Ústí nad Labem 9,27
3. Ostrava 8,68
4. Praha - západ 8,10
5. Sokolov 8,08
6. Brno - město 7,81
7. Kladno 7,62
8. Most 7,48
9. Karviná 7,43
10. Děčín 7,32

*ČSOBP Index škod z povinného ručení byl vypočten na základě statistik ČSOB Pojišťovny pro osobní automobily do 3,5 tuny za leden až srpen 2010 jako podíl počtu pojistných událostí z povinného ručení a počtu pojištěných vozidel v daném okrese, přepočtený na roční bázi. Například rovná-li se ČSOBP Index deseti, znamená to, že na každých 100 pojištěných vozidel připadá ročně 10 zaviněných dopravních nehod.

Zdroj: ČSOB Pojišťovna

 

Okresy s nejnižší nehodovostí za leden až srpen 2010

  Okres držitele vozidla ČSOBP Index
1. Domažlice 2,62
2. Havlíčkův Brod 2,98
3. Žďár nad Sázavou 3,16
4. Třebíč 3,20
5. Rychnov nad Kněžnou 3,24
6. Břeclav 3,33
7. Klatovy 3,45
8. Svitavy 3,47
9. Prostějov 3,47
10. Pelhřimov 3,47

Zdroj: ČSOB Pojišťovna

-Filip Sušanka, Mediafax

Kurzy

Kurzovní lístek: 23.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,340 25,460
USD 23,310 23,490
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články