Nejčastěji firmy v Česku vlastní Rusové, může to být bezpečnostní riziko

20. 10. 2011 – 7:51 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nejčastěji firmy v Česku vlastní Rusové, může to být bezpečnostní riziko
Bezpečnostní informační služba varuje před posilováním závislosti na Rusku, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Ruští podnikatelé vlastní až sedmnáct tisíc společností působících v České republice, a jsou tak nejčastějšími zahraničními vlastníky tuzemských firem. Vyplývá to z ve středu zveřejněného exkluzivního průzkumu společnosti Čekia pro Českou televizi.

Rusové dnes v Česku vlastní plynovou dodavatelskou společnost Vemex, síť čerpacích stanic Kuklil, vítkovické železárny nebo banku Volksbank. Na celkovém počtu firem se tak podílejí více než pěti procenty; na území Ruské federace sídlí každá dvacátá společnost v Česku. Na druhé příčce žebříčku nejčastějších zahraničních majitelů se 3,2 procenty figuruje Německo (až donedávna první), třetí je Ukrajina (3 procenta), uvádí ČT.

Podle předsedy představenstva Komory pro hospodářské styky se zeměmi SNS Václava Petříčka je vzrůstající počet ruských vlastníků jen důkazem jejich obliby českého podnikatelského prostředí. "V současné době se orientace ruských podnikatelů směřuje především na malé a střední podniky," dodává Petříček.

BIS však dlouhodobě před tímto trendem varuje. "Většina ruských byznysů je málo transparentní. V některých případech vidíme, že silný energetický byznys, jako je plyn či ropa, může být Kremlem využíván k nátlaku na jiné země," upozornil bezpečnostní expert a bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor.

-Martin Carek | MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články