Nejčastěji firmy v Česku vlastní Rusové, může to být bezpečnostní riziko

- Firmy autor: Redakce NašePeníze.cz

Ruští podnikatelé vlastní až sedmnáct tisíc společností působících v České republice, a jsou tak nejčastějšími zahraničními vlastníky tuzemských firem. Vyplývá to z ve středu zveřejněného exkluzivního průzkumu společnosti Čekia pro Českou televizi.

Bezpečnostní informační služba varuje před posilováním závislosti na Rusku, Foto:SXC

Bezpečnostní informační služba varuje před posilováním závislosti na Rusku, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Rusové dnes v Česku vlastní plynovou dodavatelskou společnost Vemex, síť čerpacích stanic Kuklil, vítkovické železárny nebo banku Volksbank. Na celkovém počtu firem se tak podílejí více než pěti procenty; na území Ruské federace sídlí každá dvacátá společnost v Česku. Na druhé příčce žebříčku nejčastějších zahraničních majitelů se 3,2 procenty figuruje Německo (až donedávna první), třetí je Ukrajina (3 procenta), uvádí ČT.

Podle předsedy představenstva Komory pro hospodářské styky se zeměmi SNS Václava Petříčka je vzrůstající počet ruských vlastníků jen důkazem jejich obliby českého podnikatelského prostředí. "V současné době se orientace ruských podnikatelů směřuje především na malé a střední podniky," dodává Petříček.

BIS však dlouhodobě před tímto trendem varuje. "Většina ruských byznysů je málo transparentní. V některých případech vidíme, že silný energetický byznys, jako je plyn či ropa, může být Kremlem využíván k nátlaku na jiné země," upozornil bezpečnostní expert a bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor.

-Martin Carek | MED

Tagy: Rusko firmy rusove české vlastní vlastíci