Nejčastější jména dětí v začátku roku 2010

30. 3. 2010 – 8:47 | Životní styl | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nejčastější jména dětí v začátku roku 2010
Jaká nejčastější jména se v lednu 2010 dávala klukům a holkám? Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Český statistický úřad tradičně v lednu zjišťuje jména narozených dětí a jejich rodičů. Přinášíme vám výsledky této oblíbené statistiky za letošních 4 642 lednových děvčat a 4 817 lednových kluků.

Rodiče v lednu 2010 vybrali svým dcerám ze 324 různých jmen a synům z 253 jmen. Ve srovnání se jmény rodičů jde o určitý nárůst variability – jména matek lednových dětí měla 284 různých podob, jména otců 215.

 

Nejčastější jména děvčat

 

Tereza je na první příčce už podvanácté, za ni se oproti loňskému lednu vyšvihla Anna a na třetím místě těsně Eliška. Karolína a Natálie se dělí o čtvrté až páté místo.

Všech deset nejlepších míst zůstává obsazeno stejnými jmény, proměnilo se pouze pořadí. Nejvýraznější skokankou je Anna, z loňského 6. místa rovnou na 2. O dvě místa si polepšila Kristýna (z 9. na 7.) a o jedno Lucie (z 10. na 9.). Nejvíce klesla Natálie, z 2. na dělené 4. až 5. místo, a Kateřina ze 7. na 10. O jednu pozici sklouzla Adéla (z 5. na 6.).

 

Nejčastější jména matek

 

Nejčastějším jménem lednových maminek zůstává s velkým odstupem stále Jana. Na druhém místě je znovu Petra a za ní Lenka. Do první desítky letos poskočila na 8. místo Veronika, Kateřina s Lucií si vyměnily pozice oproti loňsku. Jinak zůstává první desítka nezměněna.

Srovnáme-li generace matek a holčiček, pouze Kateřina, Lucie a Veronika se objevují jak mezi nejčastějšími jmény u obou skupin.

 

Nejčastější jména chlapců

 

Po dvou letech se na první místo vrací Jan. Jakub si drží těsný odstup na druhém místě. Dál zůstávají stejně jako loni Tomáš, Lukáš a Filip.

I u chlapců zůstává první desítka stejná, mění se pouze pořadí. Skokanem roku je Vojtěch z loňského 10. na 8. místo. O jednu pozici si polepšil už zmíněný vítěz Jan, Ondřej (ze 7. na 6.) a Matěj (z 8. na 7.). Nejvíc klesl David ze 6. na 9. místo, o jednu příčku pak Jakub (z 1. na 2.) a Adam (z 9. na 10.).

 

Nejčastější jména otců

 

Pořadí jmen otců je ve srovnání s předchozím rokem nejstabilnější. Naprosto jasně vede Petr, za ním jsou s menšími odstupy Martin, Jan, Jiří a Pavel.

O jedno místo si shodně polepšili Jaroslav (z 10. na 9.) a David (z 11. na 10.). Toto místo jim uvolnil Josef, který z loňského 9. místa klesl na letošní 13.

Z mezigeneračního srovnání otců a narozených chlapců vyplývají tři pravděpodobně nejpředávanější jména: Jan, Tomáš a David.

 

<%Anketa92%>

 

Nejčastější dětská jména v krajích

Dávčí jména:

Rozdíly v jednotlivých krajích existují, ilustruje je např. sdílené 2.-3. místo Veroniky v Jihočeském kraji (v celkovém pořadí 11.), Lucie v Královehradeckém kraji (celkově 9.) a Barbory ve Zlínském kraji (celkově 8.).

Mapa: Krajské vítězky - děvčata, leden 2010

Nejčastější dívčí jména podle krajů

Pramen: ČSU

 

Jména chlapců:

I jména chlapců mají své krajské odlišnosti: např. 3.-5. Adam na Vysočině (celkově 10.), Vojtěch 1.-2. v Karlovarském a 2. v Libereckém kraji (celkově 8.) nebo Matěj 1. v Plzeňském kraji (celkově 7.).
 

Mapa: Krajští vítězové - chlapci, leden 2010
Nejčastější jména kluků podle krajů

Pramen: ČSU

 

Jména neobvyklá a cizokrajná

 

Variabilita jmen dětí je opět vyšší oproti lednu předchozího roku a je mnohem vyšší u dívčích jmen.

Jména děvčat:

Opravdu početná je skupina jednotlivých cizokrajných jmen, jen pro příklad Chloe, Ban Mai, Megan nebo Uljana. Najdeme však i jména, která lze považovat za skutečné „zajímavosti“: např. Gaia, Graciela, Malvína nebo Ribana.

Jména chlapců

Také u chlapců je velká skupina jmen cizího původu, např. Abdev, Dean, Ronny nebo Timothy. Jako zajímavé výjimky lze uvést např. Diviš, Kelvin, Lev nebo Maxián.

 

 

Celkový souhrn padesáti nejčastějších jmen v lednu 2010:

Nejčastější jména dětí v ČR

Pramen: ČSU

 

Kam dál?

- Naučte děti hospodařit... pořiďte jim dětský účet. Jaký?

- Životní pojištění: Pozor na pojištění dětí!

- Finance: Kolik stojí děti a kde na ně vzít?

- Výživné (alimenty) na děti se bude možná stanovovat podle tabulek

- Jakou práci nesmí zaměstnavatel přidělit, ženám, dětem, nebo mladistvým?

Kurzy

Kurzovní lístek: 25.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,290 25,410
USD 23,340 23,520
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články