Nejčastější podvody u ojetých automobilů a na co si dát pozor

1. 4. 2010 – 6:13 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nejčastější podvody u ojetých automobilů a na co si dát pozor
Jak bezpečně koupit ojetý automobil? Sova vám poradí, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Sdružení Sova připravilo aktualizovanou příručku pro bezpečnou koupi ojetého automobilu, která se týká všech, kteří uvažují o nákupu automoupu automobilu z druhé ruky. Ve středu o tom informovalo Sdružení na ochranu vlastníků automobilů ČR (SOVA).

 

Jak bezpečně koupit ojetý automobil? Sova vám poradí

 

„V brožurce najde každý rady, jak předejít možným komplikacím při koupi ojetého vozidla,“ řekl Zbyněk Veselý, předseda sdružení Sova. Přetáčení tachometrů je podle něj v Česku takřka fenoménem. Informace obsažené v příručce se zaměřují zejména na dovoz automobilů z členských zemí Evropské unie.

Při vzniku příručky spolupracovalo sdružení Sova se společností Cebia a s odborem kriminality ministerstva vnitra. Sdružení využilo i vlastní zkušenosti při vyřizování dotazů zákazníků.

 

Nejčastější podvody u ojetých automobilů

 

Mezi nejčastější podvody, s nimiž se může zákazník při koupi ojetiny setkat, je úřední omlazování automobilu, stáčení tachometru či různé machinace s kradenými vozy nebo auty po totálních autohaváriích.

„Přetočením tachometru má dvě příčiny,“ řekl Veselý. „Prodejce přetočením tachometru o sto tisíc kilometrů získá u luxusnějšího vozu sto tisíc korun. Druhým problémem je, že nižší stav najetých kilometrů dává majiteli vozu pocit, že se k vozu nemusí chovat s náležitou péčí a nejezdit s vozem na garanční prohlídky,“ dodal.

„Naše příručka radí, jak prověřit ojetý vůz před koupí a to z několika úhlů. Z hlediska legálnosti původu, jestli nebyl vůz ukraden, z hlediska idenfitikátorů anebo z technického hlediska,“ dodal Veselý.

 

<%Anketa97%>

 

Velkým problémem může být také nesplacený leasing

 

Zkontrolujte technický průkaz – v minulosti se do technického průkazu v rozmezí cca 2 let zapisoval pouze držitel vozidla, nikoli jeho majitel. Tato skutečnost ještě dnes působí problémy, protože můžete zakoupit vůz od držitele uvedeného v technickém průkazu, ale majitelem může být úplně jiná osoba, např. leasingová společnost.

Na možnost, že je vozidlo v leasingu, pamatujte při sepisování kupní smlouvy. V kupní smlouvě je třeba deklarovat, že je prodávající jediným vlastníkem vozidla a že na vozidle neváznou žádné dluhy ani závazky (resp. že vozidlo nemá žádné věcné ani právní vady).

Skutečný příklad:

Jiří L. z Brna koupil na inzerát z novin Škodu Octavii za 250 000 Kč. Prodávajícímu Karlovi N. zaplatil v hotovosti, ten mu za to slíbil zařídit odhlášku vozidla. Když si pak šel Jiří L. zažádat o převod vozu na své jméno, úředník ho odmítl s tím, že v elektronickém registru je vozidlo stále evidováno na leasingovou společnost. Prodávající se hájil tím, že o leasingu nic nevěděl.

Necítil se vinen a odmítl vrácení kupní ceny. Nakonec se zjistilo, že leasing uzavřel ještě předchozí majitel vozu. Nic to ale nezměnilo na tom, že nový majitel musel uhradit leasingové společnosti dluh, který činil 50 000 Kč. Jinak by vůz leasingová společnost zabavila a on by přišel o celou svou investici.

 

Zástavní právo – když je autem ručeno

 

Pokud je vůz předmětem zástavní smlouvy, např. když autem ručí ten, kdo si někde půjčil peníze, je to téměř nezjistitelné! Nejsou-li peníze vráceny, připadne auto podle smlouvy věřiteli. Následuje exekuční výměr a zabavení vozidla bez ohledu na to, zda jej mezitím původní majitel někomu prodal.

SKUTEČNÝ PŘÍPAD:
Karel S. z Prahy si od drobného importéra nechal dovézt Opel Astra, za který zaplatil 375 000 Kč. Po roce užívání byl Karel S. kontaktován finančním úřadem s tím, že ve prospěch tohoto úřadu vázne na vozidle zástavní právo.

Prodávající importér měl totiž vůči tomuto úřadu pohledávku, kterou neuhradil. Úřad prokázal, že vozidlo bylo předmětem zástavy již v době prodeje. Nic netušící Karel S. o své vozidlo přišel bez nároku na náhradu. S prodávajícím se samozřejmě soudí, ale po několika letech už nedoufá, že by mohl být jeho případ uspokojivě vyřešen.

 

Exekuce – auto může být zabaveno prakticky kdekoliv a kdykoliv


Na webu komory exekutorů www.ekcr. cz lze najít informace o Centrální evidenci exekucí. Jedná se o veřejný seznam, který je veden, provozován a spravován Exekutorskou komorou podle zákonného zmocnění daného ustanovením § 125 zákona č. 120/2001 Sb. (exekuční řád, dále jen EŘ).

Nejčastější důvody k exekuci: jakékoliv dluhy, nedoplatek u leasingové společnosti, nedoplatek u fi nančního úřadu – ten má pak možnost zabavit majetek dlužníka.

Exekutor zabaví vůz i tomu, kdo jej koupil v dobré víře, že je vše v pořádku.

 

Prodej automobilu bez svolení manžela/manželky


Požadujte souhlas manžela nebo manželky s prodejem vozu. Pokud jde o společný majetek manželů, je ze zákona nutno mít partnerův souhlas.

Manžel/manželka mohou prodej vozu napadnout v případě, že souhlas k prodeji neudělil/ a. Na vozu jsou uplatňována práva třetích osob, a vzniká tak právní problém, protože vůz je předmětem žaloby. Může být vzat do soudní úschovy.

(Redakce NašePeníze.cz, Sova, Mediafax)

Kam dál?

- Stočený tachometr má v česku přes milion automobilů

- Leasing v autobazarech - Katastrofa!

- Dovoz ojetých aut už neletí, nastaly změny na automobilovém trhu

- Anthony James Denny zbohatl na ojetinách

Kurzy

Kurzovní lístek: 16.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 23,250 23,430
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články