Nejčastější pojistné podvody a historky podvodníků

15. 1. 2017 – 20:22 | Pojištění | red | Diskuze:

Nejčastější pojistné podvody a historky podvodníků
Ilustrační foto | zdroj: freeimages.com

K penězům jim mají dopomoci dojemné příběhy o zmrzlých kočičkách, historky o ukradených autech nebo různě zfingované úrazy. Riskují přitom i vysoké pokuty nebo vězení. Pojistných podvodů každý rok přibývá a jdou do milionů.

Myslí si, že propracovaná historka jim zajistí nemalé peníze a riskují přitom i deset let vězení! Podvodníci jsou nepoučitelní. "Z našich statistik vyplývá, že pojistných podvodů je opět o něco více než před rokem,“ komentuje vývoj odhalených pojistných podvodů tiskový mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka. Zatímco předloni prokázali detektivové pojišťovny Generali 84 případů, vloni jejich počet vrostl na 88.

Téměř polovina pojistných podvodů za více než 23 milionů korun přitom připadla loni na podvodníky z Prahy. "Čistý štít si naopak zachovaly kraje Plzeňský a Královéhradecký,“ dodává Jiří Cívka. Královéhradecký kraj přitom ještě předloni zaujímal třetí příčku v republikovém srovnání s pojistnými podvody za více než 2,5 milionu korun.

A s podvodníky má bohaté zkušenosti i Allianz pojišťovna, která loni prověřovala hned 2658 podezřelých případů ve výši 295,2 milionu korun. Skokanem roku je kraj Vysočina, kde v roce 2015 detektivové Allianz odhalili podvody za 1,8 milionu korun, zatímco vloni už za 21,7 milionu korun. Druhým skokanem roku je kraj Královéhradecký, který se z 2,5 milionu korun dostal až na 12,2 milionu korun.

"Podvodná činnost jde napříč národy, pohlavími i profesemi a našim detektivům se každoročně daří odhalovat více podvodů, přestože za tento trestný čin hrozí až dva roky vězení, při způsobené velké škodě dokonce až deset let,“ uvedl ředitel právního oddělení a vyšetřování pojistných podvodů Allianz pojišťovny Ludvík Bohman.

HISTORKY

- Dojemný kočičí příběh

Jeden muž oznámil, že umrzla vzácná koťata v hodnotě 200 tisíc korun. Tvrdil, že o Vánocích byl navštívit známého a návštěvu spojil s prohlídkou jeho domácích mazlíčků, šesti cenných siamských koťat. Po odchodu zjistil, že si u kamaráda zapomněl klíče od svého domu, a tak se k němu vrátil. Zatímco hledal klíče, nechal otevřené vchodové dveře. Tento nestřežený okamžik prý využili domácí mazlíčci k dobrodružnému výletu do mrazivé noci, který pro ně skončil tragicky. Jejich majitel je údajně ráno našel před domem umrzlé a z jejich ztráty se psychicky zhroutil.

"Dojemný vánoční příběh srdce detektivů Allianz neobměkčil, neboť v něm od začátku chyběla fakta včetně existence samotných koťat. Šetřením zjistili, že si oba aktéři kočičí historku vymysleli, protože si chtěli vylepšit svoji tíživou finanční situaci. Následně se pod tíhou důkazů doznali," vysvětlil mluvčí.

- I bohatí podvádějí

Klient, který je mimo jiné obchodním zástupcem pojišťoven, nahlásil nehodu svého luxusního vozidla Maserati, kdy měl narazit do sloupu veřejného osvětlení a nárokoval si nemalé pojistné plnění ve výši 250 tisíc korun. K nehodě prý došlo pouhý jeden den před koncem pojistné smlouvy. Vyšetřovatelé s využitím moderní techniky zjistili, že k havárii skutečně v uvedeném místě došlo, nikoliv však v uváděný den, ale až později, kdy již nebylo vozidlo kryto pojištěním. Motorista se přiznal, že si datum změnil záměrně.

- "Ukradené" auto

Trestnímu stíhání čelí muž z Chomutovska, který v červnu loňského roku nahlásil krádež svého osobního vozu Škoda Octavia. Policisté, kteří dostali oznámení stejně jako pojišťovna, vyšetřováním zjistili, že vozidlo nebylo ve skutečnosti odcizeno, ale prodáno na náhradní díly s vědomím a souhlasem pojištěného.

- Zraněný kulturista

Muž nahlásil poranění krční páteře, ke kterému mělo dojít při pádu na kolečkových bruslích. V průběhu šetření pojistné události však vyšlo najevo, že dotyčný v době léčení úrazu aktivně sportoval. Již po třech hodinách po ošetření lékařem posiloval a neměl nijak fixovaný krk, jak bylo lékařem předepsáno.

- Poškozený notebook

Jiný muž údajně svou neopatrností vrazil do ženy, které měl v důsledku nárazu vypadnout z ruky značkový notebook, který se měl poškodit. Během šetření se však ukázalo, že doklady o koupi a provedení opravy byly padělané. Oba aktéři vymyšlenou pojistnou událost zároveň uplatnili i u dalších pojistitelů. V čestném prohlášení navíc uvedli, že mezi nimi neexistuje žádný vztah, přitom spolu žili jako druh a družka ve společné domácnosti.

Zdroje:
MED, Allianz, Generali

Kurzy

Kurzovní lístek: 16.7.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,240 25,360
USD 23,250 23,430
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články