Nejlepší benefity v práci jsou peníze a volno navíc

5. 2. 2010 – 6:17 | Práce | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nejlepší benefity v práci jsou peníze a volno navíc
Zaměstnanecké benefity ubývají, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Nejpřitažlivějšími benefity pro české zaměstnance jsou třinácté a čtrnácté platy a volno navíc. Firmy jim naproti tomu nejčastější poskytují stravenky.


Zaměstnanecké benefity jsou společně s výší platu a dobrými vztahy s kolegy zásadním elementem, který zaměstnanec bere v úvahu při hodnocení spokojenosti či nespokojenosti se svou prací. Studie společnosti pro výzkum trhu GfK Czech porovnala, jaké benefity Češi dostávají a jaké by rádi získali. Největším lákadlem je čtrnáctý plat, který by rádo obdrželo 41,7 % lidí, jenž jsou v současné době zaměstnání na plný pracovní úvazek.

Stravenky vedou u zaměstnavatelů

Nejčastější zaměstnaneckou výhodou, kterou čeští zaměstnavatelé poskytují, jsou stravenky. Pobírá je 38,5 % Čechů. Druhým nejvíce nabízeným benefitem je týden placeného volna navíc. Pět týdnů dovolené čerpá 31,3 % respondentů. \"Dny volna jsou jedním z nejžádanějších benefitů,\" potvrzuje Jitka Tejnorová, partnerka společnosti DMC management consulting zaměřené na řízení lidských zdrojů, a dodává: \"Pro zaměstnavatele jsou však mnohem větší zátěží, než jiné benefity. Náhrady za dovolenou jsou totiž finančně i organizačně velmi náročné a často se stává, že si zaměstnanci dovolenou nemají možnost vzhledem k pracovnímu vytížení vyčerpat.\"

O jídelny nestojíme

Zaměstnavatelé platí svým zaměstnancům ve 24,1 % případů také penzijní připojištění. 20,3 % zaměstnaných má možnost využívat závodní stravování. Přitom, pokud by si zaměstnanec měl určit sám, jaké benefity získá, závodní stravování by chtělo pouze 5,8 % lidí.

Peníze vedou u zaměstnanců

\"Nejvíce lidé touží po penězích, za které si pak mohou pořídit, co opravdu potřebují, nebo chtějí. 41,7 % Čechů by proto nejvíce chtělo mít čtrnáctý plat a jen o něco méně lidí (37,3 %) by uvítalo třináctý plat,\" uvedla Sherin Dalíková, manažerka komunikace a marketingu GfK Czech. I přesto však nejsou podle Jitky Tejnorové peníze tím nejefektivnějším motivačním prvkem: \"Dokazují to malé firmy rodinného typu, kde si zaměstnanci vydělávají až 50 % ceny na trhu, a přesto jsou spokojeni a fluktuují minimálně.\" Češi si také váží volného času. 28,4 % z nich by si přálo mít šest týdnů dovolené. Mít více volna by chtěli lidé z Olomouckého (56,8 %) a Karlovarského (55,1 %) kraje, zatímco jen 7,3 % pracujících Plzeňanů preferuje tolik dovolené.

- Nabídky práce , Úřad práce - adresář

Až na čtvrtém místě v tužbách a přáních zaměstnanců je nejnabízenější český benefit, příspěvek na stravování, tzv. stravenky. Ty by si přálo 27,8 % zaměstnanců v Ústeckém kraji. Nejméně o ně stojí Středočeši (5,7 %). Pro 25 % lidí je velkým lákadlem služební automobil, přičemž 13,5 % by chtělo mít možnost ho využívat i k soukromým účelům. Deseti procentní hranici překročil ještě příspěvek na dovolenou (11,5 %) a proplácení plného platu v době pracovní neschopnosti (11,3 %).

Kam dál?
-
Zaměstnanecké výhody ve firmách ubývají. O jaké výhody můžete přijít?
- Test zaměstnaneckých benefitů: pozor při výběru poradenské firmy
- Zaměstnanecké benefity mění zaměstnavatelé za pojistky

Kurzy

Kurzovní lístek: 2.3.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,260 25,340
USD 23,310 23,410
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články