Největší evropská banka HSBC klamala klienty. Dostala rekordní pokutu

- Banky autor: Redakce NašePeníze.cz

Britský Úřad pro finanční služby (FSA) udělil největší evropské bance - HSBC - pokutu 10,5 milionu liber (přes 307 milionů Kč) za klamání starších klientů při nabídce produktů. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.

Vyšetřování ukazuje, že průměrný věk klientů, jimž banka produkty nabízela, byl 83 let, Foto: HSBC

Vyšetřování ukazuje, že průměrný věk klientů, jimž banka produkty nabízela, byl 83 let, Foto: HSBC , zdroj: NašePeníze.cz

Šlo o nejvyšší pokutu, jakou kdy banka ve Velké Británii za porušení pravidel u služeb pro spotřebitele dostala.

Společnost NHFA, která je dceřinou firmou HSBC, se podle FSA dopustila "nevhodného investičního poradenství" pro starší zákazníky. HSBC bude podle agentury Reuters muset zaplatit ještě dalších 29,3 milionu liber na odškodném.

Uvedené rady a prodeje byly nevhodné, protože v několika případech byla předpokládaná délka života zákazníka nižší než doporučené pětileté investiční období.

"NHFA porušila důvěru prodejem nevhodných produktů. Tento typ chování podrývá důvěru ve finanční sektor," uvedl podle agentury Reuters ředitel trestního řízení a finanční kriminality Tracey McDermott.

Vyšetřování ukazuje, že průměrný věk klientů, jimž banka produkty nabízela, byl 83 let. Jednomu z klientů bylo v době prodeje investičního produktu 94 let a předpokládaná délka dožití představovala tři roky a tři měsíce.

-Tomáš Králícek | MED

Tagy: banky banka pokuta reklama klient HSBC