Nejvyšší soud možná už ve čtvrtek rozhodne, zda mají podnikatelé nárok na vrácení pojistného

24. 2. 2010 – 19:30 | Firmy | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nejvyšší soud možná už ve čtvrtek rozhodne, zda mají podnikatelé nárok na vrácení pojistného
Vrácení pojistného firmám rozhodne soud, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Spor mezi státem a firmou Ježek software o vrácení pojistného za část roku 2007, kdy v zákoně chyběla věta o vyměřovacím základu, rozhodne Nejvyšší správní soud (NSS) možná už ve čtvrtek. Na středečním Fóru Hospodářských novin to uvedl ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka.

"Rád bych uvedl na pravou míru, že stát se u NSS soudí s jednou firmou, a to s firmou Ježek software. Dále je tu necelých sedm tisíc žádostí o vrácení již zaplaceného pojistného," řekl Šimerka. "Především bych však chtěl apelovat na podnikatele, aby - ať už zítřejší spor dopadne jakkoli - hned neběželi na Českou správu sociálního zabezpečení a nezahltili ji žádostmi o vrácení pojistného. I kdyby soud rozhodl ve prospěch podnikatelů, a já doufám, že to tak nedopadne, končí promlčecí doba až na silvestra roku 2012, takže času je dost," dodal Šimerka.

Ministr práce a sociálních věcí dále uvedl, že i kdyby podnikatelé uspěli a své peníze získali zpět, byla by to pro stát taková zátěž, že by musel najít nějakou cestu, jak prostředky do rozpočtu vrátit. "Už nyní je penzijní systém deficitní, a pokud by z něj takto zmizely další prostředky, neunesl by to. Na něco takového stát prostě nemá. Také bych dodal, že stále roste nezaměstnanost, což má opět velmi negativní vliv na výběr pojistného," dodal Šimerka s tím, že by se také podnikatelům rád omluvil za stát, který tyto zmatky způsobil.

Jako další řečník vystoupil prezident hospodářské komory Petr Kužel. "Rád bych řekl, že já se svými firmami o vrácení pojistného žádat nebudu. Přijde mi to podobné, jako kdybych si koupil auto na leasing, a zatímco bych jej používal, zjistil bych, že ve smlouvě je díra a já nemusím platit splátky," řekl Kužel. "Ale také bych chtěl ocenit vstřícný přístup a omluvu pana Šimerky, protože to je poprvé, co něco takového od představitele státu slyším," dodal prezident hospodářské komory.

 

<%Anketa30%>

 

"Nám nešlo o vrácení pojistného," zahájil svůj projev Tomáš Ježek, ředitel společnosti Ježek software. "Nám šlo o princip a o právo, protože my jsme na chybu v zákoně nejprve upozornili Českou správu sociálního zabezpečení, následně i ministerstvo práce a sociálních věcí, ale teprve poté, co nám bylo sděleno, že s tím nic dělat nebudou, jsme se rozhodli postupovat soudní cestou," vysvětlil Ježek. "Nerad bych ale, aby se všichni podnikatelé vrhli na stát a žádali zpět pojistné, protože to by stát opravdu neunesl a musel by to nějak vybrat zpět. A to by se podnikatelskému sektoru nemuselo vyplatit," doplnil Ježek.

Celý spor se týká období leden až červen roku 2007, kdy ze zákona vinou chybné novelizace vypadla věta o vyměřovacím základu pro organizace a malé organizace. To by mohlo znamenat, že zaměstnavatelé neměli povinnost sociální pojištění za toto období platit.

Podle předsedy České strany sociálně demokratické (ČSSD) Jiřího Paroubka by celkový výpadek příjmů z pojištění mohl být až 130 miliard korun, pokud by všichni podnikatelé zažádali o vrácení pojistného. "Na vině je Topolánkova vláda, která sice navrhla vládní nařízení, ale jelikož vláda nemůže měnit zákony, lze toto nařízení kdykoli zpochybnit," uvedl před časem Paroubek.

Občanská demokratická strana (ODS) to však striktně odmítá. "Odpovědný je především sám Jiří Paroubek. Byla to jeho vláda, která spustila legislativní sociální populistickou smršť na jaře roku 2006. Důsledkem bylo zbrklé, často zmatečné a chaotické projednávání mnoha zákonů, kdy docházelo k obrovskému množství legislativních chyb," uvedl místopředseda ODS Petr Nečas vloni v prosinci. "Tuto chybu odhlasovala na jaře roku 2006 jednomyslně koalice ČSSD a KSČM. ODS hlasovala proti těmto zákonům mimo jiné i z oprávněných obav ze zmatečnosti schválených zákonů," dodal Nečas.

V polovině letošního ledna žádalo o vrácení pojistného necelých šest tisíc podnikatelů. Jak řekl Mediafaxu mluvčí České správy sociálního zabezpečení Kamil Vařeka, celková částka, kterou podnikatelé požadovali, byla v té době 14 935 527 250 korun. Do současnosti se počet firem, které žádají o vrácení pojistného, vyšplhal na téměř sedm tisíc.

(Mediafax)

Kam dál?

- Soupeření státu s podniky v kauze vracení pojistného může ekonomiku dostat do problémů

- Firmy, které žádají o vrácení pojistného za rok 2007, nemusí zatím podávat daňové přiznání

- Více než 4600 firem chce kvůli chybě státu vrátit přes 12 mld korun

Kurzy

Kurzovní lístek: 29.11.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,210 24,330
USD 22,060 22,240
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články