Nejvyšší soud: Odtáhli vám auto? Musí ho vrátit zpět na místo

24. 1. 2011 – 21:25 | Auto-moto | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nejvyšší soud: Odtáhli vám auto? Musí ho vrátit zpět na místo
Vlastník komunikace je povinen auto vrátit na místo, odkud bylo ve veřejném zájmu, což je například čištění silnice, odstraněnoů Foto:cleveland247towing.com | zdroj: NašePeníze.cz

Správci silnic si nesmějí účtovat poplatky za parkování odtažených aut na záchytných parkovištích, navíc musejí auto vrátit druhý den na místo, odkud jej odtáhly.

Průlomový verdikt zveřejnil Nejvyšší soud v pondělí, řekl agentuře Mediafax mluvčí soudu Petr Knötig.

"Vlastník komunikace je povinen auto vrátit na místo, odkud bylo ve veřejném zájmu, což je například čištění silnice, odstraněno," citoval Knötig rozhodnutí Nejvyššího soudu. V praxi to znamená, že správci komunikací nesmějí auta zadržovat na záchytných parkovištích, účtovat si na nich parkovné a že je musejí majitelům bez průtahů vrátit. "Právo vymáhat peníze za odtažení vozidla však správcům komunikací zůstává," zdůraznil mluvčí.

Soud vydal precedenční verdikt na základě dovolání v případě sporu automobilistky z Českolipska, které v Praze před pěti lety při blokovém čištění silnic správce komunikace odtáhl vozidlo a více než dva roky zadržoval na záchytném parkovišti. Žena pak měla za odtažené auto zaplatit asi 132 tisíc korun.

 

<%Anketa240%>

 

Obecné soudy ženě přikázaly uhradit nejprve celou částku, pak ji snížily. Pražská technická správa se pak dovolávala k Nejvyššímu soudu, ten se však podle Knötiga postavil na stranu motoristky. Senát Nejvyššího soudu totiž rozhodl, že auto, které už bylo nepojízdné a mělo být odstraněno jako vrak, měla dostat nazpět ihned po skončení prací čištění vozovky, tedy na druhý den.

Soudci Nejvyššího soudu řekli, že úřady mají právo odtáhnout překážející vozidlo jen v tom časovém úseku, kdy je to ve veřejném zájmu - ve chvíli, kdy jsou například na ulici přenosné značky informující o blokovém čištění ulic. "Pokud čištění skončilo, musí správce silnice auto okamžitě vrátit zpět na místo," řekl Knötig. Pokud auto úřady dál zadržují, zasahují totiž podle rozhodnutí Nejvyššího soudu nepřípustně do soukromého vlastnictví lidí.

-Jiří Nováček | MED

Kam dál?

- Šéf dopraváků chce povinné pravidelné školení všech řidičů

- Proč jsou řidiči stále více agresivní? Je moc hustý provoz

- Pokutě za dopravní přestupek v jiné zemi už neujedete

Kurzy

Kurzovní lístek: 24.2.2024 Exchange s.r.o.

EUR 25,300 25,380
USD 23,280 23,400
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články