Nejzkorumpovanější země v Evropě? Podle Američanů Česko!

- Politika autor: Redakce NašePeníze.cz

Jako netransparentní země plná úplatků vychází Česko ze zpráv, které ambasáda USA posílala z Prahy do Washingtonu. Únik depeší na server WikiLeaks však přináší i nový pohled na některé korupční kauzy, který může přispět k jejich objasnění, píše úterní MfDnes.

V depeších z Prahy se nejčastěji opakuje motiv korupce prorostlé do politiky, Foto:SXC

V depeších z Prahy se nejčastěji opakuje motiv korupce prorostlé do politiky, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Když se v roce 2009 nově zvolený americký prezident Barack Obama chystal na návštěvu Prahy, musel se děsit, co ho tam vlastně čeká. Velmi pravděpodobně totiž čerpal informace ze zpráv svého ministerstva zahraničí. A to o Česku nemělo lichotivé mínění. Vyplývá to z depeší americké ambasády v Praze, které pravidelně mířily do Washingtonu.

V depeších z Prahy se nejčastěji opakuje motiv korupce prorostlé do politiky. "Nejméně transparentní země střední Evropy," poslala ambasáda do USA už v roce 2006. Podkladů pro to měli diplomaté hodně. Od 90. let americkou vládu rozsáhle informovali o českých aférách. Nerozpakovali se přitom použít ta nejostřejší slova. Nemuseli ctít presumpci neviny - nepočítali totiž s tím, že se informace někdy dostanou na veřejnost, uvádí mimo jiné MfDnes.

--MED

Tagy: USA Česko korupce wikileaks