Některé evropské banky budou možná potřebovat státní pomoc

- Banky autor: Redakce NašePeníze.cz

Pokud některé evropské banky budou potřebovat doplnit kapitál, Evropská komise (EK) bude upřednostňovat podporu od soukromého sektoru. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na vyjádření eurokomisaře pro vnitřní trh a služby Michela Barniera pro list le Figaro.

Investoři v posledních měsících masivně prodávají akcie evropských bank především kvůli obavám z toho, zda finanční instituce dokážou odolat případnému bankrotu Řecka, Foto:SXC

Investoři v posledních měsících masivně prodávají akcie evropských bank především kvůli obavám z toho, zda finanční instituce dokážou odolat případnému bankrotu Řecka, Foto:SXC , zdroj: NašePeníze.cz

Podle Barniera navíc nelze vyloučit ani to, že některé evropské banky budou potřebovat státní pomoc. "Dny, kdy banky mohly být zachráněné z peněz daňových poplatníků, jsou za námi," uvedl Barnier.

"Ale nemohu vyloučit, že některé banky budou potřebovat státní pomoc. Evropská komise je připravena na takový scénář a bude na to dohlížet," dodal eurokomisař.

Investoři v posledních měsících masivně prodávají akcie evropských bank především kvůli obavám z toho, zda finanční instituce dokážou odolat případnému bankrotu Řecka a dalšímu hospodářskému poklesu.

Mezinárodní měnový fond (MMF) nedávno vyzval Evropu, aby přistoupila k rekapitalizaci svých bank, ale evropští úředníci se zatím těmto výzvám brání.

"MMF správně upozorňuje na rizika druhé globální recese. Já ale nesdílím jeho názor o potřebě kapitálu pro bankovní sektor," odpověděl Barnier na dotaz, zda je čas na rekapitalizaci bank.

"Zátěžovými testy evropských bank neprošlo v červenci devět bank a 16 jich prošlo jen těsně s tím, že budou potřebovat další kapitál. Preferujeme navýšení kapitálu ze soukromých zdrojů," dodal Barnier.

-Tomáš Králícek | MED

Tagy: ekonomika banky peníze evropské státní pomoc