Nelíbí se vám nějaký návrh zákona? Budete jej moci připomínkovat

18. 1. 2011 – 18:55 | Zákony | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nelíbí se vám nějaký návrh zákona? Budete jej moci připomínkovat
Místopředsedkyně sněmovny navrhuje rovněž zjednodušit legislativní proces, Foto: SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Občané i právnické osoby budou možná v budoucnosti moci připomínkovat návrhy zákonů, uvedli v úterý poslanci z podvýboru pro změny jednacího řádu sněmovny. Návrh na jednání předložila místopředsedkyně dolní komory Kateřina Klasnová (VV) společně s dalšími legislativními změnami.

Klasnová navrhuje, aby byla veřejnost více zapojena do projednávání zákonů. "Jsem si jista, že to přispěje ke zprůhlednění a vyšší transparentnosti zákonů a novel předkládaných ve sněmovně," uvedla. Mezi připomínkami by byl stanoven zvláštní status tzv. hromadné připomínky, podpořené například alespoň 300 osobami. Tyto hromadné připomínky by mohly být na úrovni připomínek ministerstev v mezirezortním řízení.

"Prostřednictvím Parlamentního institutu jsem oslovila slovenské ministerstvo spravedlnosti s otázkou, jak je vyšší zapojení veřejnosti do legislativního procesu finančně náročné. Už teď ale říkám, že finanční dopad na rozpočet státu jistě nebude zásadní. O to zásadnější však bude, že se každý občan podle daných pravidel bude moci vyjádřit k navrhovaným zákonům. Tím zrušíme neblahý fakt, že se čeští občané vlastně mohou k politice vyjádřit jen jednou za čtyři roky - při volbách," řekla Klasnová.

Připomněla, že i v programovém prohlášení vlády je příslib zvýšit účast občanů na tvorbě práva. Požaduje, aby občané i právnické osoby měli možnost podávat připomínky k návrhům zákonů podle systému, který už funguje například na Slovensku nebo v severských zemích.

Místopředsedkyně sněmovny navrhuje rovněž zjednodušit legislativní proces. Požaduje například výlučné skupinové právo zákonodárné iniciativy poslanců při předkládání pozměňovacích návrhů. "Lobbisté obvykle kontaktují jediného poslance. Ten pak pod jejich vlivem může předložit pozměňovací návrh zákona, který vychází vstříc zájmům lobbistů. Povinnost podávat pozměňovací návrh zákona skupinou poslanců výrazně omezí případy, kdy jednotliví poslanci podléhají lobbistickým tlakům," je přesvědčena Klasnová.

"Věřím, že se mi po vyjednávání s koaličními partnery podaří i zjednodušit jednací řád sněmovny," dodala. Podvýbor znovu zasedne letos 22. února.

-Karolina Brožová,MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 18.5.2024 Exchange s.r.o.

EUR 24,680 24,760
USD 22,670 22,790
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články