Německo vypíná jaderné elektrárny. Cena elektřiny poroste postupně

1. 6. 2011 – 16:35 | Energie | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Německo vypíná jaderné elektrárny. Cena elektřiny poroste postupně
Velký ohlas nejen mezi energetiky způsobilo rozhodnutí německé vlády s konečnou platností zastavit výrobu elektrické energie v jaderných elektrárnách, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Růst cen elektrické energie bude v ČR kvůli německému rozhodnutí definitivně ukončit provoz jaderných elektráren postupný. Ekonomka Next Finance Markéta Šichtařová neočekává, že by došlo ke skokovému růstu cen elektřiny.

Šichtařová poukázala také na určitou schizofrenní situaci Němců, kterým sice vadí elektřina vyrobená ve vlastních jaderných elektrárnách, ale nad tou z českých a dalších zdrojů budou zavírat oči. "Němci budou elektřinu vyrobenou z jádra stále využívat. Budou ji totiž dovážet z České republiky a Francie. Je jasné, že díky tomuto rozhodnutí půjdou české ceny elektřiny nahoru. Rostly by i bez přispění Německa, teď však porostou ještě rychleji," prohlásila ekonomka společnosti Next Finance. (Čtěte vyjádření ČEZ k situaci: Ceny elektřiny jsou nyní až o 30 procent výše než před rokem)

Podle Šichtařové česká ekonomika totiž vyrobí více elektřiny, než je sama schopna spotřebovat, a tudíž ji přeochotně bude díky vyšší poptávce Německu vyvážet. "Navíc česká přenosová soustava je s německou silně provázána. Vyšší podíl elektřiny z větrných či solárních elektráren v Německu zatěžuje i českou přenosovou soustavu. Tyto elektrárny totiž dodávají elektřinu jen při příznivých podmínkách, a tím rozkolísávají množství přenášené energie. To ale zvyšuje nároky na přenosové soustavy a prodražuje energii," dodala další důvod očekávaného zdražení Šichtařová.

V neposlední řadě elektřinu v ČR zdraží také globálně rostoucí ceny surovin. "To vše se ale týká horizontu dalších deseti let. Růst cen bude velmi plynulý, rozhodně nelze čekat, že by mělo dojít ke skokovému růstu cen elektřiny," poznamenala ekonomka.

Velký ohlas nejen mezi energetiky způsobilo rozhodnutí německé vlády s konečnou platností zastavit výrobu elektrické energie v jaderných elektrárnách do roku 2022. Jaderné elektrárny by podle Němců měly nahradit elektrárny sluneční a větrné. Premiér Petr Nečas (ODS) ve středu prohlásil, že německé rozhodnutí zdraží elektřinu v ČR až o 30 procent.

K tématu:

- Nečas: Elektřina v Česku zdraží o 30 procent

- ČEZ: Ceny elektřiny jsou nyní až o 30 procent výše než před rokem

--MED

Kurzy

Kurzovní lístek: 7.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,280 24,400
USD 22,510 22,690
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články