Nemožnost najít práci lidi ničí. Tvrdí ČSSD před volbami

6. 8. 2012 – 21:23 | Politika | Redakce NašePeníze.cz | Diskuze:

Nemožnost najít práci lidi ničí. Tvrdí ČSSD před volbami
Stráská v pondělí zkritizovala například letošní změny na úřadech práce, které jsou podle ní dnes jen pouhými dávkaři, Foto:SXC | zdroj: NašePeníze.cz

Přechod od politiky jistoty pracovního místa pro již pracující k politice jistoty uplatnění pro všechny chce prosazovat ČSSD v oblasti nezaměstnanosti, řekla v pondělí stranická stínová ministryně práce a sociálních věcí Ivana Stráská. Podle ní dlouhodobá nezaměstnanost lidi ničí.

Vláda podle Stráské likviduje sociální ochranu, drasticky omezuje prostředky na aktivní politiku zaměstnanosti a nedostatečně podporuje nová pracovní místa. To všechno v době, kdy je 370 tisíc registrovaných nezaměstnaných.

"Kolikrát vidím u lidí, kteří přišli o práci a nemohou ji třeba dva, tři roky nalézt, jak je ta situace skutečně ničí. Na těch lidech je vidět, jak jim práce chybí, degradují osobnostně," podotkla Stráská. Ta uvedla jako dva největší obecné problémy lidí v České republice otázku bydlení a práce.

"Tato země přitom neumí nabídnout práci 550 000 lidí," doplnil stínovou ministryni práce a sociálních věcí sociálních demokratů Martin Potůček, který kandiduje do Senátu jako nadstranický kandidát ČSSD, KDU-ČSL a SZ.

Stráská v pondělí zkritizovala například letošní změny na úřadech práce, které jsou podle ní "dnes jen pouhými dávkaři": "Přikročilo se k centralizaci a to znamenalo mimo jiné, že obce, které mají mnohem blíže k situaci lidí, ztratily možnost přizpůsobovat svoji politiku konkrétní situaci v tom daném místě."

Kandidáti sociální demokracie do Senátu chtějí přijít s komplexem opatření, která by měla současnou situaci zlepšit. Hlavní myšlenkou, kterou se strana inspirovala v zahraničí, je takzvaná politika flexicurity. "Ta představuje přechod od – často jen zdánlivé – politiky jistoty pracovního místa pro již pracující k politice jistoty pracovního uplatnění pro všechny. Tedy na jedné straně větší volnost v uzavírání a ukončování pracovních smluv, na straně druhé ale robustní veřejnou podporu přechodu uvolněných pracovníků k novým možnostem pracovního uplatnění," vysvětlil Potůček.

Pokud nepřijde zlepšení v aktivní politice zaměstnanosti státu, nepůjde podle Stráské nezaměstnanost snížit. Česká republika se přitom údajně dostává do nezáviděníhodné situace.

"Dnes máme už druhou generaci dětí, které neviděly své rodiče nikdy pracovat. A které si myslí, že je normální chodit si pro dávky. To je třeba změnit," uvedla s tím, že i když je ve společnosti tři až 3,5 procenta lidí, kteří pracovat nechtějí a nikdy nebudou, ostatní o pracovní nabídky stojí.

Kurzy

Kurzovní lístek: 1.12.2023 Exchange s.r.o.

EUR 24,300 24,420
USD 22,210 22,390
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma

Nejnovější články